Erdoğan, seçim öncesi ‘öğretmen mülakatları kalkacak’ demişti! Bakan Tekin: Mülakat gibi mülakat yapacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs seçimleri öncesinde kamuya personel alımlarının sınav başarısına göre yapılacağı, mülakatların ise kaldırılacağı vaadinde bulunmuştu. Fakat Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, dün akşam konuk olduğu bir TV programının canlı yayınında tam tersi yönünde bir açıklama yaptı. Tekin, "Mülakat gibi mülakat yapacağız. Öğretmenler, 3 kişilik bir jürinin karşında 45 dakika öğrencilere ders anlatır gibi ders anlatacak ve mülakat anları kamera ile kayda alınacak" dedi.

GÜNDEM 12.09.2023, 12:55 Özgü Kübra
Erdoğan, seçim öncesi ‘öğretmen mülakatları kalkacak’ demişti! Bakan Tekin: Mülakat gibi mülakat yapacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs seçimleri öncesinde yaptığı bir seçim konuşması sırasında, "Kamuya personel alımlarında, görevin getirdiği zorunluluklar haricinde mülakatı kaldıracağız ve gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre alım yapacağız" demişti.

Öğretmenlik mülakatı kalktı mı?

Erdoğan’ın bu sözleri mülakat sisteminin kaldırılacağı yönünde yorumlanırken Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, dün katıldığı bir televizyon programının canlı yayında bu durumun tam tersi şekilde bir açıklama yaptı. Tekin, öğretmen atamalarında mevcut mülakatın devam edeceğini fakat yönteminin değişeceğini söyledi.

Yeni öğretmenlik mülakatı nasıl yapılacak?

Öğretmenlik mülakatlarının kaldırılmayacağını fakat içeriğinin değişeceğini ifade eden Bakan Tekin, "Şu an bu durumun üzerinde çalışıyoruz lakin şöyle bir projeksiyonumuz mevcut. Öğretmenler, uzman öğretmen ve başöğretmenden oluşan 3 kişilik bir jürinin karşısında 45 dakika sürecek mülakata alınacak. Söz konusu mülakatta kendisine sorulan konu ile ilgili konuşması ve konuyu anlatması istenecek. Ayrıca 45 dakikalık süre içerisinde öğretmen adayı bir de yazılı beyan verecek" şeklinde konuştu.

Mülakat, kamerayla kayıt altına alınacak!

Konuya ilişkin açıklamalarına devam eden Bakan Tekin, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bütün bu mülakat süreci kamerayla kayıt altına alınacak. Bu sayede de bir yandan torpil iddialarını ortadan kaldırmayı hedefliyoruz bir yandan da adayların üniversitede öğrendikleri bilgileri ne kadar özümsediklerini değerlendirmek istiyoruz."

Erdoğan, mülakatların kaldırılacağını söylemişti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Nisan 2023 tarihinde katıldığı AK Parti Seçim Beyannamesi ve Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı'nda kamuda mülakatın kaldırılacağını açıklamıştı.

Yorumlar (0)