Erdoğan müjdeleri peş peşe sıraladı: Hem burslara hem de öğretmenlere zam yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ücretli öğretmenlere ilişkin yaptığı açıklamada “Saatlik ek ders ücretlerinde yüzde 25'lik bir artışa gidilecek. Böylece aylık ücretlerinde 2023 yılında yüzde 91 oranında artış yapmış olacağız” dedi.

GÜNDEM 15.09.2023, 14:04 15.09.2023, 14:11 Şeyda Gül
Erdoğan müjdeleri peş peşe sıraladı: Hem burslara hem de öğretmenlere zam yapıldı

Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu. Bu seneki programın tüm il ve ilçe müdürlerinin yanı sıra öğretmen ve öğrencileri de arasında yer aldığı geniş bir katılımla yaptıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin 80 vilayetinden İstanbul'u teşrif eden siz kıymetli kardeşlerimle beraber olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. 2023-2024 Eğitim öğretim yılının öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz başta olmak üzere bütün eğitim öğretim camiamıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Şehidimizin adı nesilden nesile aktarılacak

Türkiye'nin müreffeh yarınları için mücadele ederken bizden kopartılan öğretmenlerin hiç birini unutmadığını ve unutmayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, onların uğrunda canlarını feda ettikleri değerleri yaşatmaya, yüceltmeye devam edeceklerinin altını çizdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnsanımızın gönlünü fetheden şehit Aybüke Yalçın'ın ismini ülkemizin en büyük petrol rezervine sahip Cudi Gabar'daki petrol sahasına verdik. Günlük 100 bin varil üretim yapacak petrol sahamız Türkiye'ye değer kattıkça şehidimizin adı da nesilden nesile aktarılmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim burslu öğrencilere müjde

Milli Eğitim burslusu lisansüstü öğrencilere ilişkin müjdesini duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burslarda döviz bazında ortalama yüzde 26-27 civarında bir zam yapmış oluyoruz” dedi.

1 milyon 200 bin öğretmen var

Eğitime daima özel önem ve öncelik verdiklerine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002 yılında göreve geldiğinde derslik sayımız 343 bin olduğunu hatırlattı. Bugün bu sayının 2 kata yakın artışla 620 bine çıktığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “21 yıl önce yaklaşık 500 bin öğretmenimiz varken şimdi 1 milyon 200 bin öğretmenimiz var” değerlendirmesinde bulundu.

Ek ders ücretlerine zam

Ücretli öğretmenler ve usta öğreticilerin saatlik ek ders ücretlerinde yaklaşık yüzde 25 oranında ilave bir artışa gideceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Saatlik ek ders ücretlerinde yaklaşık yüzde 25 oranında ilave bir artışa gidiyoruz” dedi.

Hayatımızda yeni ihtiyaçların ortaya çıkmasının normal olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Elbette beklenti ve istekler de değişti. Köklü değişimler yaşanırken eğitim araç ve müfredatın aynı kalması düşünülemez. biz böyle gelmiş böyle gitsin zihniyetinin bedelini ağır ödedik. Pırıl pırıl çocuklarımızı yasakçı eğitim sisteminin dişlileri arasında kaybettik” ifadelerini kullandı.

Yeni anayasa çalışmaları

Yeni anayasa çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Tüm aktörler bu sürece pozitif katkı vermeli” dedi.

Tanrıkulu’nun sözlerine tepki

“Ana muhalefet partisi bu milletvekili müsveddesine en ufak bir söz söylemiyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda bu topluluğun bu sözde milletvekillerine gerekli dersi gerektiği zaman en ideal şekilde verecek kalitede olduğunu anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz Mehmetçiğimize hiçbir gücün dokunmasına izin vermeyiz” ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)