Erdoğan liderlerle görüştü

Erdoğan, 'İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi' için gittiği Riyad'da liderlerle görüşmeler yaptı.

GÜNDEM 11.11.2023, 20:18 13.11.2023, 10:52 topcu
Erdoğan liderlerle görüştü

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, Suudi Arabistan'ın başkentinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile buluştu.

Bahse konu görüşmede, İsrail'in Gazze Şeridi'ne dönük saldırıları ile Gazze Şeridi'ndeki masum sivillere yardım ulaştırma gayretleri ve çözüm için atılabilecek adımlar değerlendirildi.

Erdoğan, söz konusu görüşmede, Filistinlilere yönelen saldırıların toplu katliam boyutuna ulaştığını, STK (sivil toplum örgütü) çalışanlarının, ibadethanelerin, okulların, hastanelerin hedef alınmasının asla kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

Ülkemizin hem sulhun temini hem de Gazze Şeridi'ne dönük sağlık hizmetleri ve insani yardımın ulaştırılması için sürdürdüğü diplomasi çalışmalarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam ülkelerinin sulhun tesisi için birlik içinde adımlar atması gerektiğinin altını çizdi.Sisi ile görüştü

Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüşme yaptı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, mevzubahis görüşmede, İsrail'in Gazze Şeridi'ne dönük şiddetini her geçen gün daha da artıran saldırılarına ilişkin son gelişmeler masaya yatırıldı.

Gazze Şeridi'ndeki masum sivillere karşı İsrail'in ortaya koyduğu insan hakları ihlallerinin uluslararası hukuk çerçevesinde cezalandırılması gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemizin Filistin'de kalıcı sulhun temini için ortaya koyduğu yoğun diplomasi trafiğini aktardı. 

Erdoğan, Gazze Şeridi'ne dönük sağlık hizmetleri ve insani yardımın ulaştırılması için iş birliğine hazır durumda olduğunu vurguladı. Prens Selman ile görüştü

Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdülaziz El Suud ile görüştü. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, söz konusu görüşmede, İsrail'in Gazze Şeridi'ne dönük saldırıları ve ateşkesin temini için atılabilecek adımlar değerlendirildi.

Görüşmede, İsrail'in saldırılarının artık katliam boyutuna ulaştığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam dünyasının birlik halinde bu katliamın sonlandırılması ve bölgede sulhun temini için gayret sarf etmesi gerektiğini dile getirdi. 

Erdoğan, ülkemizin insani çalışmalarının sürdüğünü, yaralılara tıbbi destek temini için başlatılan faaliyetlerin aralıksız bir şekilde devam ettiğini kaydetti.Suudi Arabistan'dan ayrıldı

Erdoğan, 'TRK' uçağıyla ülkemize doğru hareket etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Kral Halid Uluslararası Havaalanı'nda Riyad Emiri Prens Faisal bin Bandar Al Saud ve ülkemizin Riyad Büyükelçisi Fatih Ulusoy ile ilgililer yolcu etti.

Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı) Başkanı İbrahim Kalın da ülkeden ayrıldı.

Yorumlar (0)