'Erdoğan'la üniversitede sıra arkadaşıydık' demişti: Rafael Sadi kimdir?

İsrail’de yaşayan gazeteci Rafael Sadi, bir televizyon kanalına bağlanarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile üniversiteden sıra arkadaşı olduklarını ifade etti. Sadi, Cumhurbaşkanı Erdoğan için “O zaman çok sakin, efendi ve sessiz bir çocuktu. Fazla kimseye bulaşmazdı.” sözlerini kullandı. Peki Rafael Sadi kimdir? İşte detaylar…

GÜNDEM 29.09.2022, 16:41 Ömer Aksan
'Erdoğan'la üniversitede sıra arkadaşıydık' demişti: Rafael Sadi kimdir?

İsrail'de yaşayan Rafael Sadi, dün bir televizyon programına konuk oldu. Rafael Sadi kimdir? İşte detaylar…

Rafael Sadi kimdir?

Gazetecilik yaptığı bilinen Rafael Sadi, geçtiğimiz günlerde bir TV programında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı üniversite okuduğunu ve sıra arkadaşı olduklarını açıkladı. 4 yıl aynı sıralarda okuduklarını söyleyen Rafael Sadi'nin kim olduğu da vatandaşlarca merak ediliyor.  

Rafael Sadi, Türkiye'de doğup büyüyen, Yahudi kökenli bir Türk vatandaşıdır. Dedeleri İspanya'daki soykırımdan kaçmak zorunda kalarak Osmanlı'ya sığınmış. Kendisi ise burada büyüdükten sonra İsrail'e yerleşmiş. Kendi ifadesine göre İstanbul'un Kasımpaşa semtinde doğmuş. Sadi, 1955 yılında Kasımpaşa'da doğmuş. İlk, Orta, Lise ve Yüksek Öğrenimini İstanbul'da tamamlamış. 1991 yılında da İsrail'e göç etmiş. 

“Sınıf arkadaşım, Hamas’a ‘kardeşim’ diyor”

 Sadi, Türkiye-İsrail ilişkilerini değerlendirirken Erdoğan’la ilgili “Hamas’a kardeşim diyor arkadaş, sınıf arkadaşım…” ifadelerini kullandı.

Program yorumcularından birinin “Rafael Bey, kim sınıf arkadaşınız, orayı kaçırdım” sorusuna Sadi “Recep Bey… Diploması var mı yok mu tartışılan... Üniversitede 4 yıl boyunca aynı sırada beraber okuduk” yanıtını verdi.

Program sunucusunun, “Peki nasıl bildirdiniz, o dönemki Erdoğan ile bugünkü Erdoğan arasında ne fark var” sorusuna ise Rafael Sadi, “O zaman çok sakin, efendi ve sessiz bir çocuktu. Fazla kimseye bulaşmazdı” açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)