Erdoğan: İsrail'in saldırıları savaş suçudur

Erdoğan, "Toplu cezalandırmalara dönüşen ve savaş suçu oluşturan İsrail saldırılarını hiçbir biçimde kabul etmiyoruz. Okul, ibadethane, hastane, her şartta koruma altında olması gereken yerlerin hedef alınması, Filistinlilerin göçe zorlanması barbarlıktır, vicdansızlıktır." ifadesini kullandı.

GÜNDEM 21.11.2023, 19:38 topcu
Erdoğan: İsrail'in saldırıları savaş suçudur

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunduğu Cezayir'de Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile ortak basın toplantısı yaptı. Ekonomi

Erdoğan, şunları kaydetti:

 "Geçtiğimiz sene 5,3 milyar dolarla rekor kıran ticaret hacminin bu yıl sonunda 6 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz. Kardeşim Tebbun ile belirlediğimiz 10 milyar dolar ticaret hacmine de çabalarımızı artırarak Allah'ın izniyle kısa sürede ulaşacağız.

Konseyimizin ismini 'stratejik' tanımlamasını ilave etmek suretiyle 'Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi' olarak tekrar belirledik. Bu karar, ilişkilerimizin ulaştığı düzeyin ve beslendiği stratejik vizyonun bir nişanesi olmuştur.

Ziraat Bankası, Cezayir'de şube açmak üzere gerekli tüm izinleri almıştır, hayırlı uğurlu olsun. Bu gelişme ticari ve ekonomik iş birliğimize büyük katkı sunacaktır."İsrail-Filistin çatışması


"Toplu cezalandırmalara dönüşen ve savaş suçu oluşturan İsrail saldırılarını hiçbir biçimde kabul etmiyoruz. Okul, ibadethane, hastane, her şartta koruma altında olması gereken yerlerin hedef alınması, Filistinlilerin göçe zorlanması barbarlıktır, vicdansızlıktır. Önceliğimiz Gazze Şeridi'nde kalıcı ateşkesin tesisi ve insani yardımların engelsiz bir şekilde bölgeye ulaşmasıdır.

Filistin meselesi adaletli bir siyasi çözüme kavuşturulmadan bölgemizde kalıcı istikrar ve sulhun tesisi asla mümkün değildir. 1967 hudutlarında, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin'in tesisi artık kaçınılmazdır. Bu doğrultuda elimizden gelen her şeyi yapmayı sürdüreceğiz.

An itibarıyla rehinelerin iadesi ile ilgili görüşmeler sürüyor. Gerek Dışişleri Bakanı gerek Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Katar ile ortak bir faaliyet içinde süreci devam ettiriyorlar. Dileğimiz odur ki bir an evvel bu rehinelerin takasında sonuç alırız. Devamlı görüşme halindeyiz ve beklentilerimiz buralarda müspet sonuçlar almak."Tebbun: Adalet karşısına çıkacaklar

Tebbun ise "Gazze Şeridi'ndeki soykırımın sorumlularının Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanması gerektiğini vurguluyoruz. Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimci terörünün de bir an evvel durdurulmasının altını çiziyoruz. 75 seneden bu yana ilk kez, bu suçları işleyenler adalet karşısına çıkacak. Orta Doğu adeta bir volkan gibi. Ya bu problem (Filistin) çözülecek ya da farklı bir mecrada ilerleyecek." dedi. 

Yorumlar (0)