Erdoğan ile Zelenskiy'den açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Vahdettin Köşkü'ndeki 2,5 saatlik görüşmenin ardından kameraların karşısına geçti. İşte iki liderin açıklamaları...

GÜNDEM 08.07.2023, 00:44 08.07.2023, 00:55 Hakan Öksüz
Erdoğan ile Zelenskiy'den açıklamalar

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetiyle Türkiye'ye geldi. İstanbul'daki Vahdettin Köşkü'nde yapılan görüşmenin yaklaşık 2,5 saat sürdüğü kaydedildi. Bu sürede heyetler arası görüşmelerin de yapıldığı kaydedildi. Görüşme sonrası basın toplantısı düzenleyen iki lider, açıklamalar yaptı.

"Ukrayna halkı, bağımsızlığını savunuyor"

Zelenskiy ile heyetini misafir etmekten duyduğu memnuniyeti aktaran Erdoğan, Ukrayna liderinden "kıymetli dostum" diye bahsetti. Zelenskiy ile son yüz yüze görüşmelerini geçen yılın ağustos ayında Lviv'de yaptıklarını anımsatan Erdoğan, "Türkiye ile Ukrayna arasındaki dostluk güçleniyor. Ukrayna halkının, kendi ülkelerinin bağımsızlığı için savaştığını biliyoruz. Savaşın 500. gününe uyanacağız. Çatışmaların durması için elimizden geleni yaptık, yapmaya devam edeceğiz." dedi.

"Tahıl anlaşmasının süresi 17 Temmuz'da dolacak"

Kırım'ın 2014'te uluslararası hukuka aykırı şekilde ilhak edildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ile bağımsızlığına verdiğimiz desteği her platformda yeniledik. Savaş, müzakereler yoluyla bitirilmelidir. Karadeniz Tahıl Girişimi için önceki yılın mart ayında İstanbul'da önemli görüşmeler olmuştu. Barışın sağlanması için elimizden geleni yapıyoruz. Şimdiye kadar bu anlaşma kapsamında 33 milyon tahıl sevkiyatı gerçekleşti. Maalesef bu anlaşmanın süresi 17 Temmuz'da dolacak. Uzatılmasını umuyoruz. 2 ayda bir yerine 3 ayda bir uzatılması gibi bir beklentimiz var." ifadelerini kullandı.

Zelenskiy: "Rusya, Karadeniz'deki her şey onlara aitmiş gibi davranıyor"

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya'nın saldırganlığını sona erdirmek için Türkiye'nin kendilerine gösterdiği misafirperverlikten ötürü minnettar olduğunu söyledi. Türkiye'nin liderliğinde barışın nasıl korunacağı üzerine konuştuklarını belirten Zelenskiy, "Ülkemizin menfaatlerine aykırı hiçbir şeyi kabul etmeyiz. Türkiye, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü destekliyor. Bunun için teşekkür ediyoruz. Rusya, Karadeniz bölgesindeki her şey onlara aitmiş gibi davranıyor." dedi.

"Sayın Erdoğan, NATO üyesi olmamızı destekliyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iki ülke arasındaki anlaşmaları ve stratejik konuları ele aldıklarını vurgulayan Zelenskiy, "İHA'yı da kapsıyor bu anlaşma. Bugün bir anlaşmaya imza attık. 2022'de bu planı (barış anlaşması) tanıtmıştım. Ukrayna'nın NATO üyeliğini Sayın Cumhurbaşkanı (Erdoğan) destekliyor. Bu da beni çok mutlu etti." diye konuştu.

Yorumlar (0)