Erdoğan ile Putin'den kritik telefon görüşmesi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rus mevkidaşı Putin arasında yapılan kritik telefon görüşmesine dair bilgi verdi. Rus turistlerin Türkiye'ye gösterdikleri ilgiden memnun olduğunu kaydeden Erdoğan'ın, bu yıl turizmde rekor beklediklerini Putin'e ilettiği bildirildi. Erdoğan'ın "Karadeniz Tahıl Koridoru" ile ilgili görüşlerinden de bahsettiği vurgulandı.

GÜNDEM 02.08.2023, 13:45 03.08.2023, 09:02 Hakan Öksüz
Erdoğan ile Putin'den kritik telefon görüşmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında önemli bir telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, görüşmeye dair detayları aktardı. İki lider, Putin'in Türkiye'yi ziyaret etmesiyle ilgili görüş birliğine vardı.

Erdoğan, Rus turistlerin ilgisinden memnun

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'deki orman yangınlarına müdahale edilmesi için 2 amfibik yangın söndürme uçağı gönderen Rus mevkidaşına teşekkürlerini iletti. Rus turistlerin Türkiye'ye gösterdikleri ilgiden memnun olduğunu kaydeden Erdoğan, 2023'te bu ilgi sayesinde turizme rekor beklediğini belirtti.

Karadeniz Tahıl Koridoru vurgusu

Karadeniz Girişimi'nin "barış köprüsü" işlevi gördüğü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna'da gerilimi artıracak adımlardan kaçınılması gerektiğini dile getirdi. 

Karadeniz Tahıl Koridoru sayesinde ihtiyaç duyan pek çok ülkeye tahıl yollandığını hatırlatan Erdoğan, bu girişimle birlikte hububat fiyatlarının yüzde 23 civarında azaldığını söyledi. Erdoğan, yeni gelişmelerden dolayı son 2 haftada hububat fiyatlarında yeniden yüzde 15'lik artış görüldüğünü kaydetti.

Kremlin'den anlaşmaya dönüş mesajı

Kremlin, Rusya'yı ilgilendiren kısımların uygulanmasıyla birlikte anlaşmaya dönüleceği vurgusunu yaptı.

Yorumlar (0)