Erdoğan "Holokost" dedi, Alman başbakanın yüzü ekşidi: "Bazıları gibi İsrail'e borcumuz yok!"

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, verdi veriştirdi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası tarafından Yahudilere yapılan soykırıma (Holokost) değinen Erdoğan, Almanya'nın İsrail'e verdiği destek hakkında, "Borçlu olanlar tabi rahat konuşamaz. Holokost cenderesinden geçen biz değildik." dedi. Alman başbakan Scholz ise, "İsrail'e desteğimiz var, bu tartışmaya kapalı bir konu." ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 17.11.2023, 21:47 Hakan Öksüz
Erdoğan "Holokost" dedi, Alman başbakanın yüzü ekşidi: "Bazıları gibi İsrail'e borcumuz yok!"

Çalışma ziyareti kapsamında Almanya'da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alman mevkidaşı Frank-Walter Steinmeier ile yaptığı görüşmenin ardından Almanya Başbakanı Scholz ile bir araya geldi. İki lider, ortak basın toplantısında konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından detaylar...

"İsrail'de nükleer silah var ama..."

"Sayın Scholz'un daveti ile Almanya'ya geldim. İkili ilişkilerin yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşı ile İsrail-Filistin meselesini ele alacağız. Sürekli 7 Ekim'deki olaylar konuşuluyor. 7 Ekim'den sonra İsrail, 13 bin Filistinliyi katletti. Gazze diye bir yer kalmadı artık. Hamas ile yatıp Hamas ile kalkıyorlar. Hamas ile İsrail'in askeri gücü bir mi? İsrail'de nükleer silah var ama sorsan tabi kabul etmezler. İsrail yalanı iyi kullanır. İsrail'in elindeki esir sayısı, Hamas'ın elindekilerden fazla. Bunu da görelim."

"Holokost cenderesinden geçen biz değildik"

"İsrail, hastaneleri ve ibadethaneleri vuruyor. Çocukların öldürülmesi hangi kitapta var? Buna ses çıkarmayacak mıyız yani? İsrail-Filistin savaşını bazıları bir borçluluk duygusu içinde değerlendirebilir. Bizim İsrail'e borcumuz olmadığı için ben rahat konuşurum. Borçlu olanlar tabi rahat konuşamaz. Holokost cenderesinden geçen biz değildik. İnsan hayatına saygımız var. Bunu nasıl çözeceğimizi konuşmalıyız. İnsani ateşkesi sağlayabilmeliyiz."

"Dünyada savaş uçağı üreten sadece Almanya değil"

"İsrail binlerce Filistinli'yi katletti. Kiliseleri ve hastaneleri vuruyor. Bir müslüman olarak bundan rahatsızlık duyuyorum. Sen Hristiyan olarak rahatsız değil misin? Bunlara karşı tavır koymamanızın sebebi ne? Antisemitizme karşı ilk mücadeleyi veren lider benim. Almanya, İsrail'e verdiği maddi destekten bahsediyor. Almanya savaş uçaklarını verir veya vermez. Dünyada savaş uçağı üreten sadece Almanya değil." 

Almanya Başbakanı Olaf Scholz: "İsrail'e desteğimiz var, bu tartışmaya kapalı bir konu"

"İsrail ile dayanışmamız var. Bu tartışmaya açık bir konu değil. İsrail, kendini savunabilmeli. Buna hakkı var. Düzensiz göç konusunda Avrupa Birliği ve Türkiye arasında 2016 yılında anlaşma yapıldı. Anlaşmanın devamı için katkı sağlıyoruz. Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler çok yönlü. Şubat ayındaki depremin ardından bunu gösterdik. Destekleri sürdüreceğiz."

Yorumlar (0)