Erdoğan: Dün Çanakkale, bugün Keşmir!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan'da önemli açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 14.02.2020, 09:37 14.02.2020, 11:23
Erdoğan: Dün Çanakkale, bugün Keşmir!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Parlamentosu'nda düzenlenen Ulusal Meclis ve Senato ortak oturumunda önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şahsıma bu oturumda hitap etme fırsatı verdiğiniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Her birinize Türkiye'deki 83 milyon kardeşinizin, TBMM'de milli iradeyi temsil eden tüm milletvekillerimizin selamlarını iletmek istiyorum. Pakistan'da kendimizi asla yabancı ülkede görmüyoruz şu anda biz kendi evimizdeyiz. Kendi evimizde sizlerle bir aradayız. Türkiye ile Pakistan arasındaki kardeşlik bağları dünyada pek az ülkeye ve millete nasip olur. Bugün gıpta ile bakılan Türkiye-Pakistan kardeşliği tarihi olayların pekiştirdiği hakiki bir kardeşliktir. Biz sizi sevmeyeceğiz de kimi seveceğiz?" ifadelerini kullandı. 

"Keşmir sorunu adalet ve hakkaniyet temelinde çözülebilir"

Pakistan halkının Kurtuluş Savaşı sırasındaki yardımlarına dikkat çeken Erdoğan, "Pakistan halkının Kurtuluş Savaşımız sırasında ekmeğinden artırarak gönderdiği yardımları unutmadık. İşte şimdi de bizim için Keşmir odur. Dün Çanakkale bugün Keşmir, hiçbir farkı yok. Mali Eylem Görev Gücü toplantılarında siyasi baskı altına alınmak istenen Pakistan'a destek vereceğiz. Pakistan kalkınma ve refah yolunda mesafe kaydetmeye devam ediyor. Keşmirlilerin özgürlüklerini elinden alan tutumun kimseye faydası yoktur. Keşmir sorunu çatışma veya baskıyla değil ancak adalet ve hakkaniyet temelinde çözülebilir. Türkiye Keşmir meselesinde adaletin barışın yanında yer almayı sürdürecektir. Pakistan'ın Afganistan barış sürecine müspet katkılarını değerli gördüğümüzü vurgulamak istiyorum." diye konuştu. 

"Pakistan dimdik Türkiye'nin yanında yer alıyor"

Erdoğan, Barış Pınarı Harekâtı'na Pakistan'ın desteğini hatırlatarak, "Lafa gelince demokrasi ve insan haklarını kimseye bırakmayanlar teröristleri kurtarmak için seferber olurken Pakistan, haklı mücadelesinde dimdik Türkiye'nin yanında yer alıyor." dedi.

Türkiye'nin terörle mücadelede Pakistan'ı desteklemeye devam edeceğini kaydeden Erdoğan, "İslam'da kardeşlik hukuku, mümin kardeşine destek olmak yanında sıkıntılarına taraf olmayı da gerektirir." ifadelerini kullandı. 

"Trump'ın planı bir işgal projesidir"

Erdoğan, "Hiçbir sınır, mesafe mümin gönüller arasında hudut çizemez. Müslüman kardeşimizin derdi ile dertlenmek onun yanında durmak görevimizdir. Suriye'deki çatışmalardan kaçan 4 milyona yakın sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz. 40 milyar doların üstünde harcama yaptık. İdlib'le ilgili son günlerde attığımız adımların gayesi, 4 milyon mazlumun, rejimin varil bombaları altında can vermesinin önüne geçmektir. Libya'dan Yemen'e kadar çatışmaların olduğu her yerde Türkiye'nin öncelikli hedefi kanı, yıkımı, zulmü ve gözyaşını durdurmaktır. Sayın Trump ve Netahyahu arasında Kudüs'le ilgili atılan adım, 'Yüzyılın Barış Planı' diye yutturulan plan, bir işgal projesidir." açıklamasını yaptı. 

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu