Erdoğan'dan "yüzde 50+1" yorumu

Meclis'te yeni yasama yılının başlaması sebebiyle bir resepsiyona katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yüzde 50+1 için teklif getirilmesi muhalefetin işidir. Revize etmemiz ciddiyetle bağdaşmaz. Muhalefetten ne gelirse gelsin değerlendirmeye, tartışmaya açığız." diye konuştu.

GÜNDEM 01.10.2019, 20:03 02.10.2019, 01:11
Erdoğan'dan "yüzde 50+1" yorumu

Meclis Başkanı Mustafa Şentop yeni yasama yılı için verdiği resepsiyona katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 50+1 tartışmasına ilişkin soruları yanıtladı.

"Değerlendirmeye açığız"

"Bunu revize edip gündeme getirmek siyasetçi ciddiyetiyle yakışmaz. Böyle bir şey olacaksa bu bizim değil, adı üzerinde muhalefetin yapacağı bir iştir." diyen Erdoğan, "Yeni hükümet sistemini Revize etmemiz ciddiyetle bağdaşmaz. Muhalefetten ne gelirse gelsin değerlendirmeye, tartışmaya açığız." ifadelerini kullandı.

"Muhalefet teklifi getirirse tartışılır"

Erdoğan, "40 artı 1'e ihtiyacımız yok, biz 50 artı 1'i her koşulda alırız mı diyorsunuz?" sorusunu ise, "Hayır, böyle bir sorgulamaya da girmem, yani böyle bir teklif kimden geliyor? Medyadan geliyorsa o ayrı bir konu ama bu iş parlamentonun işidir. Parlamentoda da bu işlerle ilgilenen kimdir, muhalefettir. Muhalefet böyle bir teklifi getirir, orada bu tartışılır. Bunu sürekli olarak böyle ayağa düşürmenin doğru olduğuna inanmıyorum. Çünkü milletimiz de politikacıdan ciddiyet istiyor. Dolayısıyla bu ciddiyeti aynen sürdürmemiz lazım. 2023 seçimlerine daha ciddi bir zaman var." şeklinde cevapladı.

Tartışmalar nasıl başladı?

Eski bakanlardan Faruk Çelik'in, "Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50 artı 1 Türkiye'yi yorar, yüzde 40 olmalı" ifadeleri, 50-1 tartışmalarını başlatmıştı.

Kabine revizyonu olacak mı?

Öte yandan "Kabine revizyonu olacak mı?" sorusuna Erdoğan, "Şu anda böyle bir şey yok." yanıtını verdi.

Erdoğan, bir gazetecinin "Ucu açık kalıyor." ifadesi üzerine "Siyasetçi ucu açık konuşur. Ucu kapalı olduğu zaman netice alamazsın." dedi.

Yorumlar (0)
12
hafif yağmur