Erdoğan'dan "yüzde 50+1 şartı" yorumu: "Değişmesi isabetli olur"

Almanya ziyareti sonrası dönüş yolunda uçakta basın mensuplarına konuşan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50+1 şartının değişmesinin isabetli olacağını belirtti. Yeni anayasa konusunda da açıklamalar yapan Erdoğan, "İsrail'de halkın yüzde 60-70'i, Netanyahu karşıtı. Netanyahu gidici. Çok yakında ondan kurtulacağız." dedi.

GÜNDEM 18.11.2023, 17:12 Hakan Öksüz
Erdoğan'dan "yüzde 50+1 şartı" yorumu: "Değişmesi isabetli olur"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya ziyareti dönüşü uçakta basın mensuplarının sorularına yanıt verdi. Yeni sivil anayasa konusundaki görüşlerini aktaran Erdoğan, "Yerel seçimde vatandaşların önüne bir referandum sandığı gelebilir mi? 50+1 sisteminin değişmesi mümkün mü?" sorusunu cevapladı.

"Şu anki 50+1 şartı, siyasi partileri yanlış yollara itiyor"

50+1 şartının değişmesinin isabetli olacağını vurgulayan Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50+1 yerine çoğunluk oylarını alan adayın seçilmesi halinde işler daha hızlı yürür. Şu anki 50+1 şartı, siyasi partileri yanlış yollara itiyor. Değişik ittifaklar yapmak zorunda kalıyorlar. Kimin eli kimin cebinde belirsiz. Altılı ve on altılı masaları görüyorsunuz. En çok oyu aday adayın seçilmesi durumunda seçim hızlı şekilde tamamlanmış olur." dedi.

"Şu anki anayasanın satır aralarında darbeci zihniyetin ruhu dolaşıyor"

Sivil anayasa konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anki anayasanın satır aralarında darbeci zihniyetin ruhu dolaşıyor. Bu durum bizi rahatsız ediyor. 1980'li yılların dünyasında yaşamıyoruz artık. Anayasaya zaman zaman gerekli değişiklikler ilave ediliyor ancak bu da metinsel bütünlüğü bozuyor. Çağın şartlarına uygun, sivil bir anayasayı ülkeye kazandırmak istiyoruz. Kapsayıcı bir anayasa olacak bu. TBMM'de birkaç kez çalışmalara başladık fakat muhalefetin koyduğu engeller yüzünden işleri yarım kaldı. Sözümüz söz, bu millet sivil anayasaya kavuşacak." ifadelerini kullandı.

"İsrail'de halkın yüzde 60-70'i, Netanyahu karşıtı"

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun "gidici" olduğunu vurgulayan Erdoğan, "İnşallah İsrail de biz de Netanyahu'dan kurtulacağız. İsrail'de halkın yüzde 60-70'i, Netanyahu karşıtı. Yaptığı hamleler, ülkesinde ona büyük bedel ödetiyor. Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanmalı Tel Aviv yönetimi. Bunun için onlarca kanıt var. Bu suçları bir Müslüman ülke işleseydi yargılama süreci anında başlatılırdı. İsrail, suçlarının bedelini ödeyecek. Herkes bıraksa dahi biz bu işin peşini bırakmayacağız." diye konuştu.

Yorumlar (0)