Erdoğan'dan 'mayın' açıklaması

Erdoğan, "Odessa'dan sürüklenen mayınlara ilişkin olarak Milli Savunma Bakanlığımız her türlü önlemi alıyor, almakta ve gereken neyse yapılacaktır, yapılmaktadır. Hiç kuşkunuz olmasın." dedi.

GÜNDEM 22.03.2022, 19:50 Koray
Erdoğan'dan 'mayın' açıklaması

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hollanda Başbakanı Rutte ile ortak bir basın toplantısı gerçekleştirdi.


Erdoğan: Odessa'dan sürüklenen mayınlar kontrol altında

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları, şu şekilde:

"Ukrayna ile Rusya arasındaki krizde koşulların zorluğunun farkındayız fakat diplomasiyi yegane çıkış yolu olarak gören samimi girişimlerimize bundan sonraki süreçte de devam edeceğiz.

Odessa'dan sürüklenen mayınlara ilişkin olarak Milli Savunma Bakanlığımız her türlü önlemi alıyor, almakta ve gereken neyse yapılacaktır, yapılmaktadır. Hiç kuşkunuz olmasın.

Türkiye ile Hollanda arasındaki ticaret hacmini ilk etapta 15 milyar dolar, sonrasında 20 milyar dolar hedefini beraber ortaya koyduk.

Avrupa Birliği'nin kısır menfaat hesaplarına teslim olmadan üyelik görüşmelerinin fasıllarını açmasını, Gümrük Birliği görüşmelerine süratle başlamasını talep ediyoruz. 

NATO'da hep berabersek dayanışmamızı ortaya koymamız gerekiyor. Savunma sanayiine yönelik olan adımlarda NATO mensubu ülkeler olarak dayanışma içinde olmamız gerekiyor."

Rutten: Türkiye kilit rol üstleniyor

Rutte'nin açıklamalarından öne çıkanlar ise şunlar:

"Türkiye, NATO ittifakı için çok büyük bir askeri ve siyasi öneme sahiptir. Türkiye, Ukrayna-Rusya müzakerelerinde kilit bir rol üstleniyor. Sayın Erdoğan'ın bu rolü üstlenmesinden dolayı kendilerine teşekkürlerimi iletiyorum. Ukrayna ve Rusya'ya açık hattı olan ender ülkelerden biri olan Türkiye’yi arabuluculuk sürecinde desteklediğimizi dile getirmek isterim. Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ni harfiyen uygulayan Türkiye'ye teşekkürlerimizi sunuyoruz. Türkiye çözüm adına üzerine düşen her şeyi fazlasıyla yapıyor. Milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapıyorsunuz. Bu hususta da teşekkür etmek istiyorum. Bu akşam yaptığımız görüşmelerle birlikte ilişkilerimiz daha da gelişti."

Yorumlar (0)
12
açık