Erdoğan'dan Macron'a tepki: Sen önce kendi beyin ölümünü kontrol ettir!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi'ndeki Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi Temel Atma Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 'NATO'nun beyin ölümü gerçekleşmiştir' diyor. Sayın Macron, Türkiye'den sesleniyorum; Sen önce git kendi beyin ölümünü kontrol ettir. Çünkü bu ifadeler ancak senin gibi beyin ölümü gerçekleşmiş olanlara yakışır." dedi.

GÜNDEM 29.11.2019, 15:15 29.11.2019, 15:58
Erdoğan'dan Macron'a tepki: Sen önce kendi beyin ölümünü kontrol ettir!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi Temel Atma Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a tepki gösterdi.

Erdoğan, "Daha biz NATO Zirvesi'ne gitmeden tartışma başladı. Türkiye'nin kendi hakkını korumasına tahammül edemiyorlar. Fransa Cumhurbaşkanı Macron "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşmiştir" diyor. Sayın Macron, Türkiye'den sesleniyorum; Sen önce git kendi beyin ölümünü kontrol ettir. Çünkü bu ifadeler ancak senin gibi beyin ölümü gerçekleşmiş olanlara yakışır. Son açıklamaları hastalıklı anlayışın yansımasıdır. Macron inanın çok tecrübesiz, terörle mücadeleyi bilmiyor. Onun için sarı yelekliler Fransa'yı işgal etti. Bizim Suriye'ye girme hakkımız terörle mücadelede var. Macron senin Suriye'de ne hakkın var? İstediğiniz kadar hoplayıp zıplayın. Eninde sonunda Türkiye'nin egemenlik hakkına saygı duyacaksınız." ifadelerini kullandı. 

"Üniversite sayısını 207'ye çıkardık"

Tüm üniversitelerin uygun mekânlarda hizmet vermeleri gerektiğini kaydeden Erdoğan, "Eğitim-öğretime yapılan yatırımların neticesini almak zaman ister." dedi.

Erdoğan, Türkiye'deki üniversite sayısını 76'dan 207'ye çıkarırken yalnızca skor amaçlı hareket edilmediğine dikkat çekerek, "En köklüsünden en yenisine kadar, tüm üniversitelerimizin yüksek öğrenimden beklediğimiz işlevleri yerine getirebilecek anlayışa, donanıma, altyapıya sahip olması için de çalıştık.Yönetenler olarak sorumluluğumuzun gereğini yerine getirdik, şimdi sıra hocalarımızda. Üniversitelerimizin başarıları ülkemizin en büyük övünç kaynağı olmalıdır. Dünyadaki rekabet, medeniyet mücadelesinde öne geçme mücadelesidir." ifadelerini kullandı.

"Kopyalamayı bilim diye yutturmuş zihniyet karabasan gibi çöktü"

Türkiye'de yıllarca şark ve garp medeniyetleri tartışması yapıldığını hatırlatan Erdoğan, "Bunlar, birbirinin karşıtı gibi gösterilmiştir. Milletimizin kadim değerleri bazı çevreler tarafından medeniyet yolunda en büyük engel olarak görülmüştür. Bu coğrafya, inancıyla ilgili hassasiyetlerine dokunulmaması şartıyla her imkanı, her değeri, her birikimi kucaklama kültürüne sahiptir. İslam dünyasının sıkıntılarının sebebi nasıl İslam değilse, ülkemizin geçmişte yaşadığı krizleri de milletimize ve kültürümüze mal edemeyiz. Kendimiz olmayı, kendimiz üretmeyi, kendimiz düşünmeyi bırakıp başkalarına benzemeyi hayatımızın merkezine yerleştirdiğimiz gün, kaybetmeye başlarız. Başımıza gelenlerin nedeni son birkaç asırdır medeniyet ufkunu yitirmiş, öz güvenini kaybetmiş Batı karşısında ezik, kendi kültürüne karşı nobran, kendisi üretmek yerine kopyalamayı bilim diye yutturmuş bir zihniyetin üzerimize karabasan gibi çökmüş olmasıdır. Yeniden düşünmeye, yeniden üretmeye, yeniden ilim sancağını en yükseğe taşımaya hazır olmalıyız." diye konuştu. 

"Üniversitelerden beklentimiz, medeniyet davamızı yüceltmeleridir"

Erdoğan, Türkiye'nin son 17 yılda yaşadığı büyük dönüşümün ardından sadece bilim alanında değil her konuda çok farklı bir kulvara girdiğini belirterek, "Kazandığımız her başarı bir sonraki hedefe ulaşma kararlılığımızı perçinliyor. Artık kendisine inanan, gücüne inanan, hedeflerine kilitlenen, tuzakları bozan bir Türkiye var. Üniversitelerimizden beklentimiz, medeniyet davamızı her türlü ön yargıdan arınmış olarak, insanlığın tüm birikimini kullanarak güçlendirmeyi yükseltmeleri ve yüceltmeleridir." açıklamasında bulundu. 

"Arnavutluk'ta 500 konut inşa edilecek"

Arnavutluk'ta meydana gelen büyük depreme ilişkin Erdoğan, "Arnavutluk'a 500 konut yapabilir miyiz? diye sordum. İnşallah Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bu 500 konutu orada inşa edecek." dedi. 

"Macron terörle mücadeleyi bilmiyor"

Erdoğan, başarı çıtasını yükseltmenin mücadele cephesini de genişlettiğini kaydederek, "Daha biz NATO Zirvesi'ne gitmeden tartışma başladı. Türkiye'nin kendi hakkını korumasına tahammül edemiyorlar." ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a tepki gösteren Erdoğan, "Macron, 'NATO'nun beyin ölümü gerçekleşmiştir' diyor. Sayın Macron, Türkiye'den sesleniyorum; Sen önce git kendi beyin ölümünü kontrol ettir. Çünkü bu ifadeler ancak senin gibi beyin ölümü gerçekleşmiş olanlara yakışır. Son açıklamaları hastalıklı anlayışın yansımasıdır. Macron inanın çok tecrübesiz, terörle mücadeleyi bilmiyor. Onun için sarı yelekliler Fransa'yı işgal etti. Bizim Suriye'ye girme hakkımız terörle mücadelede var. Macron, senin Suriye'de ne hakkın var? İstediğiniz kadar hoplayıp zıplayın. Eninde sonunda Türkiye'nin egemenlik hakkına saygı duyacaksınız." diye konuştu. 

Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu