Erdoğan'dan 'emekli maaşı' açıklaması

Enflasyon hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2024'ün ilk çeyreğinde sonucunu almaya Allah'ın izniyle başlarız." dedi. Emekli aylığı zammına ilişkin ise Erdoğan, "İlgili bakanım halihazırda faaliyetlere devam ediyor. Dönüşte zaten buluşup, 'Ne durumdasın, ne yapıyorsun, ne yaptın?' diyerek kendisinden bunun bilgilerini de alıyor olacağız. Fakat 2024'e Allah'ın izniyle bunun kararlarını vermiş bir şekilde gireriz." ifadesini kullandı.

GÜNDEM 21.09.2023, 22:03 topcu
Erdoğan'dan 'emekli maaşı' açıklaması

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyaretinin sonunda New York'taki Türkevi'nde basın mensuplarıyla söyleşi gerçekleştirdi. Birleşmiş Milletler 78'inci Genel Kurulu

Eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde dünya çapında bir harekete dönüşen 'Global Sıfır Atık İyi Niyet Beyanına' imza attığını hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Aynı gün Amerikan Ticaret Odasının verdiği destekle düzenlenen 2023 Concordia Zirvesi'ne hitap edip, iş dünyasının temsilcileri ile konuştum. Biliyorsunuz, bu sene Birleşmiş Milletler Genel Kurul genel görüşmeleri 'Güvenin Tekrar Tesisi ve Küresel Dayanışmanın Tekrar Canlandırılması' temasıyla gerçekleştirildi. 19 Eylül 2023'teki açılış oturumunda BM Genel Kurulu'na hitabımızda insanlığı müreffeh ve güvenli bir geleceğe kavuşturmak için atılması gereken tüm adımlara işaret ettim. Uluslararası güvenlik ve barışın korunması bakımından önem teşkil eden uluslararası meselelere ilişkin ülkemizin görüşlerini ifade ettim."

II. Dünya Savaşı'nın global atmosferine uygun inşa edilen global sistemin artık yetersizliğini iyiden iyiye ortaya koyduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, BMGK'nın (Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi) sulhun değil, restleşmelerin konuşulduğu bir zemin olduğuna dikkat çekti.

Bunun dünya sulhu için tehlikeli olduğunu vurgulayan Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"BM tavsiye ettiğimiz reformları gerçekleştiremez ve kendini zamanın ruhuna uygun duruma getiremezse sulhu koruma misyonunu temin edemez. Ukrayna-Rusya Savaşı bunun en somut örneğidir. BMGK mensupları savaşın aktörü olduğunda BM sistemi etkisizleşiyor. Aslında biz bunun işaretlerini seneler evvel görmüş ve 'Dünya beşten büyüktür.' mesajımızı tüm dünyaya ilan etmiştik. Şimdi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve ABD Başkanı dahil pek çok aktörün global sistemin yetersizliğini ifade ediyor olması önemlidir."Azerbaycan-Ermenistan ilişkileri

Karabağ'daki operasyonun Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Ermenistan Devleti ile ilgisi olmadığını dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu bir yerde Karabağ'da bulunan çapulcu Ermeni takımıyla ilgili bir husustur. Onların da kendilerine göre bir cumhurbaşkanlığı seçimi gerçekleştirme teşebbüsü ciddi anlamda hem Ermenistan'ı hem de Azerbaycan'ı rahatsız etmiştir. Çünkü Azerbaycan bu hadiseye 'Halihazırda devam eden bir süreci bunlar ateşliyor.' şeklinde baktı. Tabii bir de kardeşlerimizi bunların şehit etme teşebbüsü, hadiseyi çok daha farklı bir noktaya doğru taşıdı. Uyarılarda bulunuldu fakat tüm bu uyarılara karşın bunlar kendilerine çekidüzen vermediler. Tam tersine süreci devam ettirdiler. Sürdükçe Azerbaycan da adımını attı ve süreci çok daha fazla uzatmadan oradaki operasyonlarını bitirdiler."Erdoğan-Musk görüşmesi

ABD'deki görüşmelerinden en dikkat çekenlerden birinin Elon Musk ile gerçekleştirdiği görüşme olduğu dile getirilerek, buna dair değerlendirmesi sorulan Erdoğan, şu ifadeleri paylaştı:

"Kendisi ile gerek Tesla'nın ülkemizde yatırım yapması gerekse uzay faaliyetlerinde ortak adım atma hususlarını görüştük. Arkadaşlarımızla bir faaliyet Allah'ın izniyle yapacaklar. Musk'ı İzmir TEKNOFEST'e davet ettim. İzmir TEKNOFEST'e de büyük olasılıkla gelecek. Yanındaki genel müdüre talimatı verdi ve özellikle de Efes'e işaret etti. 'Ben İzmir'i çok duydum ve İzmir TEKNOFEST'e iştirak etmeye çalışacağım.' dedi. Arkadaşlarımız da kendileriyle iletişim halinde olacaklar. Allah'ın izniyle İzmir'e gelirse gençlerimizi çok daha fazla cezbeden bir İzmir TEKNOFEST'i olur."OVP

OVP'nin (Orta Vadeli Program) muhtelif ayaklarının olduğunun altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bütün dünyanın da problemi olan yüksek enflasyonla mücadele Türkiye'nin de programının ana hedeflerinden biri. Bunu neyle temin edeceğiz? Yapısal reformlarla, mali disiplinle ekonomimizi her türlü fırtınaya dayanıklı duruma getireceğiz. Biz bunu daha evvel gerçekleştirdik, yine gerçekleştiririz. Programımızın en önemli noktalarından biri de yabancı yatırımın Türkiye'ye çekilmesi. Yalnızca programı hazırlayıp, duyurmak dahi yabancı yatırımcılarda bir iştah oluşturdu. Bu rüzgarı ardımıza alarak hedeflerimize doğru hızlı bir şekilde yürüyeceğiz."

"Açıklanan OVP sonrası enflasyonda belirgin bir düşüşü ne vakit görebiliriz, sizin bu husustaki öngörünüz nedir?" sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu cevabı verdi:

"Enflasyon ile ilgili müspet gelişmeler öyle sanıyorum ki 2024'ün ilk çeyreğinde bunu görmeye başlarız. 2024'ün ilk çeyreğinde sonucunu almaya Allah'ın izniyle başlarız. Halihazırda hayırlı işaretler var. Gerek Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek gerek Hazine ve Maliye Bakanlığındaki arkadaşlar gerekse Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, onlar bu noktada 2024'ün ilk çeyreği itibarıyla müspet sonuçları almaya başlayacağımızı dile getiriyorlar. Biz de kendilerine inanıyoruz, güveniyoruz. OVP'yi duyurduktan sonra Türk ekonomisine dönük artan ilgiye G20'de de şahit olmuştuk. ABD'de bu ilginin artarak süreceğini görmek bizleri memnun etti. Bu nedir? Türk ekonomisine duyulan güvendir. Hedeflerimizin gerçekçi olduğundan ve ülkemizin bunlara ulaşabileceğinden hiç kimsenin şüphesi olmadığının göstergesidir."Emekli maaşı düzenlemesi

Bir basın gazetecinin, "Emeklilerin durumu ile ilgili birtakım düzenlemeler gerçekleştirileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Bu düzeltmeler, düzenlemeler ne vakit neticelenir?" sualine Erdoğan, şu cevabı verdi:

"Çok uzamaz. Yani en kısa sürede. İlgili bakanım halihazırda faaliyetlere devam ediyor. Dönüşte zaten buluşup, 'Ne durumdasın, ne yapıyorsun, ne yaptın?' diyerek kendisinden bunun bilgilerini de alıyor olacağız. Fakat 2024'e Allah'ın izniyle bunun kararlarını vermiş bir şekilde gireriz. Biz ekonominin kronik sorunlarını çözerken memurlarımızın, işçilerimizin yanı sıra emeklilerimizi de enflasyona ezdirmemek amacıyla çaba sarf ediyoruz. Bu hususta attığımız adımlar var. Emeklilerimizin sıkıntılarını çok iyi biliyoruz. Toplumun bütün kesimlerine dönük adımlar attığımız gibi onların da hayat şartlarını iyileştirici adımlar atacağız. Uyguladığımız OVP'nin başarıya ulaşmasıyla birlikte oluşacak refah artışında toplumun bütün kesimleri gibi elbette ki emeklilerimiz de payını alacaktır. Şu ana değin olduğu gibi bundan böyle de emeklilerimizin hak ettikleri refah seviyesine ulaşmaları için çabalayacağız."Kamu personeli alımında mülakat uygulaması

"Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in 'Öğretmen alımlarında yüzde 50 mülakat, yüzde 50 KPSS uygulayacağız.' açıklaması atama bekleyenlerin tepkisine sebep oldu. Buna benzer bir durum polis eğitim merkezlerine öğrenci alımında da meydana gelmiş. Yeterli mesleki dayanıklılık ve KPSS puanına sahip adaylar bir dakikayı bile bulmayan mülakatlarla elenmiş. Mülakatın kaldırılacağına ilişkin sözün sahibi olarak bu eleştiriler hakkında ne diyorsunuz?" suali üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu yorumda bulundu:

"Biz, mülakatları görevin gerektirdiği mecburiyetler haricinde kaldırmayı vadettik. Görevin gerektirdiği durumlarda ise hakkaniyetle hareket edilmesi en temel yaklaşımımızdır. Mülakatlar çok özel ve çok sınırlı meslek gruplarında gerekli olabilir. Tabii ki mülakat komisyonlarının objektif kriterlerle oluşturulması hususu da çok mühim bir husus. Konuyu ilgili tüm bakanlarımızla yakın çalışıyor, görüşüyoruz. Ben seçim vaatlerim içinde bu yönde bir söz verdiysem, bunu Milli Eğitim Bakanı ile İçişleri Bakanı ile görüşmek suretiyle, yepyeni bir yol haritasıyla ilerletiriz."

Yorumlar (0)