Erdoğan'dan ekonomi açıklaması: "2-3 yıl açıklarımız olacak ama..."

G20 Liderler Zirvesi dönüşü uçakta gazetecilere konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan; tahıl koridorundan Orta Vadeli Program'a, ekonomide atılan adımlardan CHP'deki tartışmalara kadar birçok önemli konuya değindi. Orta Vadeli Program'ın 3 ayağının bulunduğunu belirten Erdoğan, "2-3 yıl boyunca belki açıklarımız fazla olacak ama daha sonrasında Maastricht Kriterleri rahat şekilde uygulanacak. kredi sıkılaştırması ve miktarsal sıkılaştırma uygulanacak. İşin son ayağı ise yapısal reformlar." dedi.

GÜNDEM 11.09.2023, 15:43 Hakan Öksüz
Erdoğan'dan ekonomi açıklaması: "2-3 yıl açıklarımız olacak ama..."

Hindistan'da gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi'nden dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan, uçakta basın mensuplarının sorularına yanıt verdi. 

Tahıl koridoru görüşmelerinde gelinen noktadan bahseden Erdoğan, "Soçi'de Sayın Putin ile bu konuyu derinlemesine masaya yatırdık. Sayın Putin'in söylediğine göre Batılı ülkeler tarafından verilen sözler tutulmadı. İlk etapta yollayacağı tahıl miktarının 1 milyon ton civarında olacağını belirtti. Lavrov ile bugün görüştük. Katar-Türkiye-Rusya olarak bu tahılı Afrika ülkelerine göndermek istiyoruz." dedi.

"Sayın Putin ile yapacağım telefon görüşmesinde..."

Daha önce koridor üzerinden yapılan tahıl sevkiyatının 33 milyon ton olduğunu kaydeden Erdoğan, "Afrika ülkelerini rahatlatmak için bu miktarın artırılması teklifini ilettik. Lavrov, bunu Putin'e ileteceğini söyledi. Bu meseleyi Sayın Putin ile yapacağım telefon görüşmesinde dile getireceğim." diye konuştu.

Orta Vadeli Program (OVP) sayesinde piyasaya canlılığın geldiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Uluslararası çapta da geniş yankı uyandırdı. Enflasyonun belini dezenflasyonla beraber kıracağız. Ülkemize yoğun bir kredi akışı da başlayacak. Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan ile imzaladığımız anlaşmalar, ülkemize ciddi yatırımlar çekecek. Yatırımcının güveninin kazanacağız." ifadelerini kullandı.

"OVP, üç ayaklı bir program"

OVP'nin üç ayaklı bir program olduğunun altını çizen Erdoğan, "İlk etapta depremin de yaralarını saracak şekilde mali disiplin sağlayacağız. 2-3 yıl boyunca belki açıklarımız fazla olacak ama daha sonrasında Maastricht Kriterleri rahat şekilde uygulanacak. İkinci adım, enflasyonda mücadele. Bununla ilgili yol haritamız hazır. Seçici kredi sıkılaştırması ve miktarsal sıkılaştırma bu tedbirlerden bazıları. Önümüzdeki yıl bu aylarda enflasyon kalıcı şekilde düşmüş olacak. İşin son ayağı ise yapısal reformlar. Bu reformlar sayesinde Türkiye'nin kredi notu ciddi şekilde yükseltilecek. Güçlü bir fon akışı olacak." dedi.

CHP'deki tartışmalar

Millet İttifakı ile CHP'deki tartışmalara da değinen Erdoğan, "Genel Başkan (Kılıçdaroğlu) ne diyordu? Altılı değil, lüzum olursa on altılı masa.' Biraz daha konuşsa yüz altmışa kadar çıkacaktı. Bununla birlikte masayı çok kötü devirdiler. Bu belediye başkanları da (İmamoğlu ve Yavaş) o masadaydı. Bizim belediyeciliğimizi halk gördü. Oysa şimdi İzmir'in haline bakın, içler acısı. İzmirli vatandaşım bıktı bunlardan. CHP'nin başkanı, koltuğunu korumak için masaları tokatlıyor. 9'lu masada dönenler yeni yeni ortaya çıkıyor. Böyle kifayetsiz bir muhalefeti hak etmiyoruz." değerlendirmelerinde bulundu.

Yorumlar (0)