Erdoğan'dan AYM-Yargıtay açıklaması: "Yasal düzenleme zor değil"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan dönüşü uçakta önemli açıklamalar yaptı. Hamas'ın terör örgütü olmadığını vurgulayan Erdoğan, "İsrail bebek katili bir ülke, adımlarımıza dikkat etmeli ve tükürdüğümüzü yalamamalıyız." ifadelerini kullandı. "Biden'ın bizi ağırlayacağını tahmin ediyorum." diyen Erdoğan, AYM ile Yargıtay arasındaki krizle ilgili de konuştu.

GÜNDEM 12.11.2023, 13:54 12.11.2023, 14:14 Hakan Öksüz
Erdoğan'dan AYM-Yargıtay açıklaması: "Yasal düzenleme zor değil"

Suudi Arabistan'a giderek İslam İşbirliği Teşkilatı ile Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi'ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönüş yolunda uçakta basın mensuplarının sorularına yanıt verdi. Erdoğan, Gazze'de yaşananlardan Türkiye'de AYM ile Yargıtay arasındaki krize kadar çeşitli konularda görüş belirtti.

"Hamas terör örgütü değil"

Filistin'in uzun yıllardır işgal altında olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Son 36 gündür yaşanan zulmün tarifi yok. İsrail, hedef ayırt etmeksizin saldırıyor. Masum siviller ölüyor, insanlar kendi topraklarından göçe zorlanıyor. Okul, hastane, cami, kilise demeden vuruyorlar. Mülteci kamplarını hedef alıyorlar. Batı ise bu vahşeti tribünden seyrediyor. Bir de Hamas'ı terör örgütü saymamızı istiyorlar. Hamas terör örgütü değil." ifadelerini kullandı.

"İsrail bebek katili bir ülke, tükürdüğümüzü yalamamalıyız"

Gazze'de yaşanan katliamla birlikte İsrail'in de uluslararası alanda kamuoyu desteğini kaybetmeye başladığına vurgu yapan Erdoğan, "Batılı ülkelerin yönetimleri, emperyalist çıkarları gereği Tel Aviv yönetimiyle kucaklaşıyor ancak toplumlar, İsrail'e tepki gösteriyor. İsrail, bebek katili bir ülke. Bundan sonraki hamlelerimize dikkat etmeli ve tükürdüğümüzü yalamamalıyız." dedi.

Biden ile görüşecek mi?

ABD Başkanı Biden hakkında Bloomberg'de yayımlanan yazıda, "Biden, Gazze'deki krizin çözümü için Erdoğan'ı aramalıydı. ABD Başkanı'nın Erdoğan ile görüşmemesi, diplomatik bir hataydı. Bundan sonra ne kadar erken ararsa o kadar iyi." ifadelerine yer verildiğini kaydeden bir gazeteci, "Biden ile görüşme planınız var mı?" surusunu yönetti.

Kendisinin Biden'ı aramasının doğru olmayacağını belirten Erdoğan, "ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, önceki günlerde buradaydı. Bundan sonra Biden'ın bizi ağırlayacağını tahmin ediyorum. Bu bölgede kilit konuma sahibiz. Bize rağmen bir plan yapmak ve bunu uygulamaya koymak mümkün değil." vurgusunu yaptı.

AYM ile Yargıtay arasındaki kriz: "Yasal düzenleme zor değil"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi (AYM) ile Yargıtay arasında patlak veren krize de değindi. Bireysel başvuruyla alakalı yasal düzenleme yapmanın zor olmayacağını kaydeden Erdoğan, Cumhur İttifakı'nın kararının belirleyici olacağını ifade etti. 

Erdoğan, AYM ile Yargıtay arasındaki krizle ilgili şunları söyledi:

"Bireysel başvuruyu düzenlemekle iş bitmiyor. Bireysel başvuru nereye dayanacak? Bu önemli. Bunun kapısı yine Anayasa Mahkemesi (AYM) olacak. AYM, buna hazır duruma gelmeli. AYM'ye giden pek çok yasal düzenleme, alınan kararlarla ters yüz oluyor. Parlamento kararını da böyle ters yüz ederlerse zaman kaybı olur. AYM'nin çalışmalarına hız kazandırılması için zamanında bireysel başvuru çıkarıldı. Bana gelen bilgiye göre 130 bin bireysel başvuru var. Ne yazık ki hızlandırma hedefi işe yaramamış. Yargıtay Başkanı'ndan gelen son açıklama da manidar. Yargıtay üyelerinin tamamı hukukçu. AYM'de ise hukukçuların yanı sıra vali, sosyolog, iktisatçılar var. Bu normaldir. Fakat ağırlık Yargıtay'dadır. İş Hukuku, Ticaret Hukuku, Anayasa... Hepsi Yargıtay'da. Benim taraf tutmam mümkün değil. Hakemlik görevim var. Gerekirse iki başkanla da görüşürüm."

Yorumlar (0)