Erdoğan'dan ABD'ye sert tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütlerine silah desteğinde bulunulmaması gerektiğini söyleyerek, "ABD bir NATO ülkesidir. Biz de NATO ülkesiyiz. NATO’da dayanışma içerisinde olmamız lazımken terör örgütleri buralardan bu tarz destekleri almamalı." dedi.

GÜNDEM 26.09.2021, 19:48 Koray
Erdoğan'dan ABD'ye sert tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM (Birleşmiş Milletler) 76. Genel Kurul görüşmeleri için bulunduğu New York'ta ABD'li gazeteci Margaret Brennan’ın sorularını cevapladı, iki ülke ilişkileri hakkında değerlendirmeler yaptı.

"Biden yönetimi de PKK/YPG'ye destek veriyor"

"ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin bölgeyi daha emniyetsiz bir hale getirdiği kanaatinde misiniz?" sorusunu Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle yanıtladı:

"20 senedir ABD'nin burada kalması, Afganistan'ı güvenli bir hale getirmedi ki. Tam tersine, bölge daha da kan kaybetti. Bize son olarak havaalanının korunması teklifi geldiğinde Brüksel’de Sayın Biden'la bunları konuştuk. Bizim böyle bir misyonu üstlenebileceğimizi kendilerine ilettiğimde, 'Üç şeyi de isteriz.' dedim. Bunun ilki lojistik destek. Lojistik destekten talebimiz, mali ve idaridir. Bir başka adım da özellikle an itibarıyla ellerinde bulunan silah, mühimmat vesaire bunların ülkemize devridir fakat öyle şeyler oldu ki tam tersine Karzai Havaalanı'ndaki bütün silahların, mühimmatların, araçların hepsi Taliban'a verildi. An itibarıyla da Taliban orada ABD'nin silahlarıyla hareket ediyor. Bu gerçekleri de elbette görmek lazım. Fakat biz bu tarz şeylere de alıştık. Aynı şekilde ülkemize saldıran terör örgütleri de ne yazık ki ABD'den çok ciddi silah, mühimmat desteği aldı. Bu, geçmiş yönetimde de aynı şekilde oldu, an itibarıyla da aynı şekilde oluyor. Öncelikle PKK/YPG terör örgütlerine bu tür silah desteklerinin verilmemesi lazım."

"Kimse kusura bakmasın"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemizin S-400 alımı karşısında ABD'nin tutumuna dair, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Siz bize Patriot vermezseniz, savunma hususunda benim bir diğer ülkeden satın alacağım herhangi bir şeye müdahalede bulunamazsınız. Hiç kimse kusura bakmasın. Sen bize Patriot satmayacaksın, benim hangi ülkeden, hangi savunma sistemini aldığıma karışacaksın. Öyle bir şey olamaz."

Yorumlar (0)