Erdoğan: Covid-19 aşısı tüm insanlığın ortak malı olmalı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu öncülüğünde gerçekleştirilen "Koronavirüs Küresel Mukabele Uluslararası Taahhüt Etkinliği"ne gönderdiği video mesajda, "Covid-19 aşısı tüm insanlığın ortak malı olmalıdır. Bu bakımdan üretilecek aşıya küresel erişimin garanti altına alınması ve 'kimsenin geride bırakılmaması' prensibinin itinayla uygulanması son derece önemlidir." ifadelerini kullandı. 

GÜNDEM 04.05.2020, 17:02 04.05.2020, 17:46

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu öncülüğünde gerçekleştirilen "Koronavirüs Küresel Mukabele Uluslararası Taahhüt Etkinliği"ne video mesaj yolladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sebebiyle toplantıya katılamadığını belirterek, "Ancak konuya verdiğim ehemmiyet çerçevesinde sizlere bu video kaydı aracılığıyla seslenme fırsatını yakalamaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum." dedi. 

"2 bin 100 yatak kapasiteli salgın hastanelerinin inşaatına başladık"

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle yaşamını yitiren vatandaşlar için taziyelerini sunan, tedavisi devam edenlere de acil şifalar dileyen Erdoğan, "Şu ana kadar şehir hastanelerine yaptığımız yatırımlar, salgınla mücadelede bize çok önemli avantajlar sağlamıştır. Sağlık sistemimiz ve altyapı yatırımlarımız güçlü olmasına rağmen, İstanbul'da 3 ayrı noktada 2 bin 100 yatak kapasiteli, her türlü donanıma sahip yeni salgın hastanelerinin inşaatına başladık. Bu hastaneleri 3 hafta içerisinde bitirip hizmete alıyoruz." açıklamasını yaptı. 

"Bugüne kadar 57 ülkeye tıbbi malzeme desteği sağladık"

Erdoğan, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yalnızca sağlık krizi olmaktan çıktığını, ekonomik, siyasi ve sosyal boyutları olan benzersiz bir küresel imtihan haline geldiğine dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı:

"Bu salgın bize, dillerimiz, dinlerimiz farklı olsa da kaderimizin ortak olduğunu hatırlatmıştır. Türkiye olarak bu anlayışla bugüne kadar 57 ülkeye tıbbi malzeme desteği sağladık. Maskeden solunum cihazına kadar bu süreçte ihtiyaç duyulan kritik sağlık malzemelerinin tedarikinde de güvenilir ortak olmaya devam ediyoruz. İmkânlarımızla beraber ülkemizin virüsle mücadeledeki tecrübelerini de dostlarımızla paylaşıyoruz. Virüsün ortadan kaldırılması için en etkili aracın aşı olduğu görülüyor. Milli faaliyetlerimizin yanı sıra teşhis, tedavi ve aşı geliştirilmesi yönündeki küresel çabaları da destekliyoruz. 26 Mart'ta kabul ettiğimiz G-20 Bildirgesi'nde aşının hızlıca geliştirilmesi için kaynak sağlama taahhüdünde bulunmuştuk. Bugünkü 'Koronavirüs Küresel Mukabele' taahhüt etkinliğinin parçası olmayı da bu nedenle görev addettik. Çalışmalarda gereksiz tekrarlara ve bürokrasiye izin verilmemesi, hedefe ulaşmamızı kolaylaştıracaktır."

"Covid-19 aşısına küresel erişimin garanti altına alınması önemlidir"

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısına yönelik çalışmalara ilişkin Erdoğan, şunları söyledi:

"Covid-19 aşısı tüm insanlığın ortak malı olmalıdır. Bu bakımdan üretilecek aşıya küresel erişimin garanti altına alınması ve 'kimsenin geride bırakılmaması' prensibinin itinayla uygulanması son derece önemlidir. Aşı geliştirme çabalarına yönelik maddi katkımızı belirlerken tüm bu hususları dikkate alacağız. Değerlendirmeler akabinde tespit edeceğimiz meblağı ise 23 Mayıs'a kadar ilan edeceğiz."

Erdoğan, etkinliğin amacına ulaşarak dünya için hayırlara vesile olmasını temenni etti. 

Söz konusu video mesajda, yeni açılan şehir hastaneleri ile inşası süren salgın hastanelerinin görüntüleri de yayınlandı. 

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu