Erdoğan-Biden görüşmesi için tarih verildi

Erdoğan, yarın (11 Temmuz) saat 18.00'de Joe Biden ile yüz yüze görüşecek.

GÜNDEM 10.07.2023, 18:11 11.07.2023, 09:02 Koray
Erdoğan-Biden görüşmesi için tarih verildi

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Litvanya'da gerçekleştirilen NATO Zirvesi çerçevesinde, yarın ABD Başkanı Biden ile görüşecek.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiler doğrultusunda, Biden-Erdoğan görüşmesi saat 18.00'de gerçekleşecek. Dün telefonda görüşmüşlerdi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, bahse konu görüşmede, İsveç'in NATO'ya katılımı, Ukrayna'nın NATO'daki konumu, F-16 savaş uçaklarının teslimi ve ülkemizin AB'ye (Avrupa Birliği) tam üyelik süreci ele alınmıştı. 

İki lider, Vilnius'ta yüz yüze görüşme ve ABD-Türkiye ikili ilişkileri ile bölgesel hususları detaylı biçimde ele alma konularında mutabık kalmıştı. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç'in, terörle mücadele mevzuatında değişikliklere giderek doğru yönde birtakım adımlar attığını fakat PKK-PYD/YPG terör örgütü destekçilerinin serbest bir şekilde terörü öven eylemler yapmayı sürdürmesinin atılan adımları boşa çıkardığını kaydetmişti. 

Ülkemizin F-16 savaş uçağı talebinin, İsveç'in NATO'ya katılımıyla ilişkilendirilmesinin yanlış olduğunun altını çizen Erdoğan, ABD Başkanı Biden'a, ülkemizin F-16 savaş uçağı talebine dönük ortaya koyduğu destek için teşekkürlerini iletmişti. 

Ülkemizin, AB'ye üyelik hususunda dürüst ve ilkeli olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB'ye tam üyelik sürecini tekrar canlandırmayı istediklerini, Vilnius Zirvesi'nde, AB'nin en önde gelen ülkelerinin ve AB liderliğinin, ülkemizin üyeliğine güçlü ve açık destek mesajı vermelerini istediklerini sözlerine eklemişti. 

Yorumlar (0)