"Engellediğimiz israf tablosunu paylaşacağız"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da israfın takipçisi olduğunu belirterek, "Engellediğimiz israf tablosunu ve ortaya koyduğumuz tasarruf politikalarını İstanbul ile paylaşacağız." dedi. 

GÜNDEM 16.10.2019, 09:14 16.10.2019, 10:51
"Engellediğimiz israf tablosunu paylaşacağız"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, göreve geldiğinde devraldıkları İBB bütçesinin cari açığının 10 milyar liranın üzerinde olduğunu kaydederek, "10 milyarın üzerinde açığı olan bir bütçenin yönetilme şansı tektir, borçlanma. Bunu geçen yıl bu bütçeyi hazırlayan o dönemin İBB yönetimi söylüyor. Bütçeye o dönem 3,6 milyar TL civarında borçlanma kalemi koymuşlar. Biz 1,5 milyar TL borç aldık. 700 milyon daha istedik. AKP grubunun kendilerine yakışanı yapmasını, İstanbul'a verdikleri sözü tutmalarını ve İBB Meclisi'nin perşembe ya da cuma oturumunda 700 milyon liralık borçlanma talebimize onay vermelerini bekliyorum." ifadelerini kullandı.

"Hangi ilçeye gidersem gideyim 10 işin 8'i durmuş durumda"

Kurumun geçmişten gelen cari borçları olduğunu belirten İmamoğlu, şunları söyledi:

"Daha önceki dönemde 100 şantiye kurulduysa bugün yüzde 75-80'i durmuş durumda. Ben AKP'li CHP'li her ilçeyi geziyorum. Hangi ilçeye gidersem gideyim 10 işin 8'i durmuş durumda. Kapalı otopark, metro, park, okul, yurt ya da teknik alan adına ne derseniz deyin yüzde 80 duruyor. Projeleri toparlayıp bitirmek zorundayız, mevcut cari borçları ödemek zorundayız. Bütçe açığı ve borç yönetimi söz konusu."

İstanbul'da israfın takipçisi olduğunu ve görevdeki altıncı ayını doldurduğu aralık ayının sonunda önledikleri israfı tablo olarak sunacaklarını bildiren İmamoğlu, "Engellediğimiz israf tablosunu ve ortaya koyduğumuz tasarruf politikalarını İstanbul ile paylaşacağız." dedi. 

"Haziran seçimlerine 1,5 ay kala GPS sistemi kapatılmış"

İmamoğlu, göreve geldikten sonra ihtiyaç fazlası olduğu için iade edilen kiralık araçlara değindi. 
 
İhtiyaç fazlası araçların kimler tarafından kullanıldığına ilişkin İmamoğlu, "Göreve geldiğimde ihtiyaç fazlası olan 730 kiralık araç, iki seçim arasında da 517 şirket kiralandıkları şirketlere iade edildi. İlginç bir detay haziran seçimlerine 1,5 ay kala GPS sistemi kapatılmış. Böyle bir düzende o araçların kimlere tahsis edildiği konusunda bilgi vermem siyasi çamur atma olur. Ben çamur atmayayım, insanlar tahmin etsin. Birçok duyum var. Aktarılan bilgiler var. Delil kabul edip anlattığım zaman başka bir yere gider. Ben o tarafında değilim ama israfın takipçisiyim." şeklinde konuştu.

"Haydarpaşa ve Sirkeci Garı'nın önünde bekleyeceğim"

İBB Başkanı İmamoğlu, Haydarpaşa ve Sirkeci Garı ihalelerine ilişkin, şunları kaydetti:

"Eğer 'iş sarpa sarıyor biz bu ihaleyi iptal edelim başka bir yöntemle başka birine vermeye çalışalım' arayışındaysalar ben Haydarpaşa ve Sirkeci Garı'nın kapısının önünde bekleyeceğim. Bu süreç mühimdir. İdari yozlaşmanın geldiği noktadır. Bu işi İBB'ye vermezler başka bir arayış içine girerlerse bakandan yetkililerin tamamına şaibe damgasını vurur. Yanlıştan dönsünler. Ya bakan bunu düzeltsin ya da Cumhurbaşkanı sürece müdahale etsin. O firmanın şu an ihaleye devam etmesi yanlıştır. Çok net."

Yorumlar (0)
24
açık