Emniyet bekçi maaşı tartışmalarına son noktayı koydu!

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), çarşı ve mahalle bekçilerinin maaşlarına ilişkin çıkan tartışmalar hakkında "Bekçilerin maaşı öğrenim durumu, gösterge ve ek göstergelerine göre diğer devlet memurlarına ödenen taban aylıklarıyla aynıdırır. Bu durumda, göreve yeni başlayan bekar lise mezunu çarşı ve mahalle bekçisinin maaşı 4 bin 527 TL, lisans mezununun maaşı ise 4 bin 534 TL'dir." açıklamasında bulundu. 

GÜNDEM 03.02.2020, 16:43
Emniyet bekçi maaşı tartışmalarına son noktayı koydu!

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden (EGM), çarşı ve mahalle bekçilerinin maaşlarına ilişkin son noktayı koydu. 

EGM tarafından yapılan açıklamada, bazı haberlerde çarşı ve mahalle bekçilerinin maaşlarının farklı meslek gruplarının maaşları ile karşılaştırıldığı ve farklı yorumlarda bulunulduğu kaydedildi.

Söz konusu açıklamada, her meslek grubu için kamu görevlilerinin görev ve yetkileri, sorumlukları ve yükümlülükleri, çalışma şartları ve özlük haklarının ilgili kanunlarda ayrı ayrı düzenlendiği kaydedilerek, "Dolayısıyla diğer hususlara bakılmaksızın sadece eğitim durumları ve aldıkları maaş üzerinden kıyaslama yapmanın doğru sonuçlar vermeyeceği aşikardır." ifadeleri kullanıldı.

Bu yaklaşımla hareket edilmesi durumunda aynı eğitim seviyesindeki tüm kamu görevlilerine aynı maaşın verilmesi sonucunun çıkması gerektiği vurgulanan açıklamada, "Oysaki aynı fakülteden mezun olan iki kişinin kamuda farklı pozisyonlarda istihdamı durumunda da özlük hakları bakımından farklılıklar bulunmaktadır." ifadelerine yer verildi.

"Farklılıklar fazla çalışma ücreti ve tayin bedelinden kaynaklanıyor"

Açıklamada, çarşı ve mahalle bekçilerinin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi kamu görevlilerinin bulunduğu, emniyet hizmetleri sınıfında genel kolluk birimlerine fayda sağlamak amacıyla geceleri görev yürüttüğü ve vatandaşların huzur ve güvenliğini sağlayan silahlı kolluk görevlilerinin bulunduğu anımsatılarak, şunlar kaydedildi:

"Genel kolluk teşkilatı içerisinde yer alan diğer personel ile kıyaslandığında en düşük maaş verilen meslek grubu çarşı ve mahalle bekçileridir. Üstlendikleri sorumluluk ve yaptıkları görev bakımından yıpratıcı, bir o kadar da onurlu bir mesleği icra etmektedirler. Çarşı ve mahalle bekçileri, sürekli gece çalışmalarına ve güvenlik riski yüksek bir meslek icra ediyor olmalarına karşın çeşitli meslek gruplarına sağlanan fiili hizmet zammından da faydalanamamaktadırlar. Medyada yer alan maaş hesaplamalarında çarşı ve mahalle bekçileri ve polisler için evli ve iki çocuğu olan personel maaşlarının, diğer meslek gruplarında ise bekar olan personel maaşlarının esas alındığı anlaşılmaktadır. Ayrıca değişik meslek gruplarına ödenen birtakım ek ödemelerin maaş hesaplamalarına dahil edilmediği görülmektedir. Çarşı ve mahalle bekçilerinin taban maaşlarına bakıldığında, öğrenim durumu, gösterge ve ek göstergelerine göre diğer devlet memurlarına ödenen taban aylıklarıyla aynıdır. Farklılıklar ise, emniyet hizmetleri sınıfına ödenen fazla çalışma ücreti ve tayin bedelinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda, göreve yeni başlayan bekar lise mezunu çarşı ve mahalle bekçisinin maaşı 4 bin 527 TL, lisans mezununun maaşı ise 4 bin 534 TL'dir."

Yorumlar (0)
15
açık