Emine Erdoğan’dan Gazze için barış çağrısı: Bu vahşeti durdurmak için neyi bekliyorsunuz?

Filistin’deki haksız işgalin sona ermesi ve İsrail’in gasp ettiği toprakları sahibi olan Filistinlilere geri vermesi gerektiğini savunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Birleşmiş Milletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı gibi uluslararası kuruluşlar bünyesinde İsrail’in yıktığı okulları, parkları, hastaneleri yeniden inşa etmek üzere şimdiden bir fon kurulmalıdır” dedi.

GÜNDEM 15.11.2023, 17:48 Şeyda Gül
Emine Erdoğan’dan Gazze için barış çağrısı: Bu vahşeti durdurmak için neyi bekliyorsunuz?

İstanbul’da lider eşleriyle Filistin İçin Tek Yürek Zirvesi’nde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, hiçbir meşru siyasi ideolojinin zulmü kapsamayacağını söyledi. Filistin’deki haksız işgalin sona ermesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, İsrail’in gasp ettiği toprakları sahibine, Filistinlilere geri vermesi gerektiğini belirtti. Birleşmiş Milletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı gibi uluslararası kuruluşlar bünyesinde İsrail’in yıktığı okulları, parkları, hastaneleri yeniden inşa etmek üzere şimdiden bir fon kurulması gerektiğine dikkat çekti.

Hiçbir meşru siyasi ideoloji zulmü kapsamaz

Hiçbir ideoloji, hiçbir siyasi menfaat, hiçbir ekonomik kazanç masum bir insanın canından daha değerli olmadığını kaydeden Erdoğan, siyonist çarkın gerçeklikten kopuk, adaletten uzak planlarını işletmek için çocukları adeta harcanacak bir yakıt gibi gören bu narsizmine insanlığın yenik düşürülmesini reddettiğini dile getirdi. “Yaptıklarınızla dünyada iyiye, güzele, doğruya dair ne varsa hepsini incitiyorsunuz. Öldürdüğünüz kardeşlerinizin kanı topraktan sesleniyor. Duyuyor musunuz?” diyen Emine Erdoğan, hiçbir meşru siyasi ideolojinin zulmü kapsamayacağını dile getirdi. Yeryüzünde katliam, işgal ve hırsızlık yapanları inançların yaşanmasını engelleyenleri nasıl bir son beklediğini tarih sayısız örnekle gösterdiğini vurgulayan Erdoğan, “Tarihin vicdanı, hiçbir dönemde zalimin yanında olmamıştır. Yakın geçmişte Yahudileri yok etmek isteyen zalimlik ile aynı yerde anılacaksınız” ifadelerini kullandı.

Susturulmak istenenlerin sesi olmaya davet ediyorum

Dili, dini, ırkı, rengi ne olursa olsun insanı merhametle kucaklayan Emine Erdoğan, özü itibariyle değerli gören bir küresel anlayışı savunacaklarını söyledi. Masumu, mülteciyi, kadını ve çocuğu velhasıl insanı geldiği yere göre değerlendiren ayrımcı zihniyetin ilelebet karşısında duracaklarını anlatan Erdoğan, bugün tanık olunan şeyin bir savaş değil, sadece en güçlü ve zalim olanın hayatta kaldığı, öteki hayatların kolayca harcanabildiği bir dünya düzenini kabul ettirme çabası olduğunu söyledi. Bunun ezelden gelip ebede sürecek olan, iyinin, güzelin, hakikatin, batıl ile kavgası olduğunu aktaran Emine Erdoğan, “İşte bu sebeple bütün devlet başkanı eşlerini Gazze’de öldürülenlerin kitlesel bir kıyım sürerken sesleri bastırılmak ve susturulmak istenenlerin sesi olmaya davet ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Derhal ateşkes, barış ve insani yardım çağrımızı sürdürelim

“Gazzeli ve uluslararası basın mensupları, sağlıkçılar, insani yardım çalışanları, onları korumakla mükellef uluslararası toplum başarısız olurken, canları pahasına insanlık için adeta bir nöbetteyken biz de ateşkes ilan edilene dek onlar için bulunduğumuz her yerde elimizdeki tüm imkan ve araçlarla nöbet tutalım.” diyen Emine Erdoğan, yeni kamusal alan haline gelen sosyal medyada, hep birlikte nöbet halinde derhal ateşkes, barış ve insani yardım çağrısını sürdürmemiz gerektiğini söyledi. Her birimizin ayrı ayrı güçlü, bir araya gelince ise çok daha güçlü bir sesimiz olduğunu anlatan Erdoğan, sözlerimizi onlar için ve dünya için hemen şimdi ateşkes için birleştirelim çağrısında bulundu. “Gelin bu buluşmayı sözden eyleme taşıyarak Filistin’de barış için bir inisiyatif haline getirelim” diyen Emine Erdoğan, çünkü ateşkes öncelikli hedefimiz olsa da, nihai hedef olmadığını vurguladı. Emine Erdoğan, “Bütün dünyayı aynı sesle, Filistin’de ve İsrail’de kalıcı barışın sağlanması için çabalarımızı birleştirmeye çağıralım” dedi.

Yorumlar (0)