Ehliyet sınavlarında yeni düzenleme: Birçok değişiklik geliyor!

Sürücü kursları ve ehliyet sınavına dair yönetmelik değişiyor. Sürücü adaylarına park manevrasında iki deneme hakkı tanınacak, 'U dönüşü' eklenebilecek ve sınav süresi akıcı trafik dahil edilerek 40 dakikaya çıkarılacak.

GÜNDEM 08.07.2024, 11:58 Buse Önder
Ehliyet sınavlarında yeni düzenleme: Birçok değişiklik geliyor!

Sürücü adaylarının eğitim standartlarını yükseltmeyi amaçlayan yeni yönetmelik çalışmaları hız kazandı. Yeni düzenlemelerle birlikte park manevrasında deneme hakkı ikiye çıkarılırken, sınav süresinin de uzatılması planlanıyor. Ayrıca elektrikli araçlar ve engelliler için özel düzenlemeler de yönetmelikte yer alacak.

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Murat Tekin, düzenlemelerin Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı kapsamında yapıldığını belirterek, "Daha iyi sürücüler yetiştirebilmek için sınav süresinin 40 dakikaya uzatılması bekleniyor" dedi.

"Joker" girişimine son

Tekin, yönetmelik değişikliğiyle ilgili olarak sivil toplum kuruluşları (STK'lar) ile Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü'nün istişarede bulunduğunu ifade etti. Tekin, "İmzaya sunulup yayımlandıktan sonra sürücü kurslarının uyum sağlaması için değişiklikler yapması gerekecek. Bu yönetmelik, standartların yükseltildiği bir düzenleme olarak algılanabilir" dedi.

Sınav süresinin 40 dakikaya uzatılmasının yanı sıra, sürücü kurslarına kaydolacak kursiyerlerin kimliklerini yenilemesi şartı getirilecek. Tekin, "Bu, güvenlik açısından önemli. 'Joker' denilen, birinin yerine kimliğini değiştirerek başkasının sınava sokulması gibi illegal uygulamaları ortadan kaldıracak. Kişinin kimliğiyle doğrulama yapılarak sınava alınacak ve usulsüzlüklerin önüne geçilecek" dedi.

Park kuralı esnetildi

Sürücü adaylarının iki araç arasına park etme konusunda yaşadığı zorluklara dikkat çeken Tekin, "Kursiyerin tek hamlede aracını geri geri gelerek iki arabanın arasına park etmesi gerekiyordu. Bu çok katı bir kuraldı. Bu maddenin değiştirilmesi bekleniyor. Yeni düzenlemeyle kursiyer, ilk denemesinde başarılı olamazsa tekrar manevra yapabilecek" bilgisini paylaştı.

Engellilere kendi araçlarında eğitim

Engelli kursiyerlerin direksiyon sınavlarında yaşadığı sorunlara da değinen Tekin, bir aracı yüz çeşit engelliye uygun hale getiremediklerini belirterek, bu konuda da bir değişiklik beklendiğini vurguladı.

Engelli sürücü adaylarının kendi araçlarını temin edebileceklerini, bu araçlarla kursa kaydolup eğitim alabilmelerinin ve sınava bu araçlarla girebilmelerinin önünün açıldığını vurgulayan Tekin, “Eğer bu aracı temin edemiyorlarsa kiralayabilecekler. Bu, engelli vatandaşlarımız için olumlu bir gelişme" dedi.

Elektrikli araçlar için özel soru

Türkiye'de elektrikli araç kullanımının arttığını belirten Tekin, yeni yönetmelikle sürücü kurslarında elektrikli otomatik vites araçlarının da kullanılabileceğini söyledi. Tekin, "Sınavdaki araç elektrikli ise batarya seviyesi gibi, elektrikli araçlara özgü soruların yer aldığı değişikliklerin yapılması ve elektrikli araç tanımının getirilmesi bekleniyor" dedi.

Sınavda 'U' dönüşü de istenecek

Direksiyon sınavlarında motosiklet ve otomobil kullanımı eğitiminde "U dönüşü" manevrasının eklenmesini öngördüklerini belirten Tekin, "Kursiyerlerden iki manevrayla 'U dönüşü' yapması istenecek" diye konuştu.

Yorumlar (0)