Eczanelerden ücretsiz maske alımına ilişkin yeni açıklama!

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Çolak, "20 ile 65 yaş arasındaki vatandaşlar, T.C. kimlik numarası ve telefonlarına Sağlık Bakanlığınca gönderilecek SMS koduyla eczanelerden maskelerini temin edebilecek." açıklamasında bulundu. 

GÜNDEM 13.04.2020, 13:22 13.04.2020, 15:10

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, ücretsiz maskelerin eczanelerden alınmasına ilişkin yaptığı açıklamada, 20 ile 65 yaş arasındaki vatandaşların Sağlık Bakanlığı tarafından telefonlarına SMS kodu ulaştırılmadan eczanelere gitmemelerini talep etti. 

Erdoğan Çolak, Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği (TEB) arasında yapılan görüşme sonucunda hız ve güvenilirlik gibi nedenlerle ücretsiz maskelerin vatandaşlara eczaneler ile ulaştırılmasına yönelik karar alındığını bildirdi. 

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) sürecinde eczacıların önemli bir sorumluluğu olduğuna ve maske dağıtımının da onlardan birisi olduğuna dikkat çeken Erdoğan Çolak, "Birinci basamak sağlık çalışanları olarak her bir meslektaşımız günlerdir fedakârca çalışıyor." ifadelerini kullandı. 

"Maskeler, günde 10 kutu yani 500 adet olarak ulaştırılacak"

Erdoğan Çolak, 20 ile 65 yaş arasındaki vatandaşların telefonlarına Sağlık Bakanlığı tarafından iletilecek SMS kodu ve T.C. kimlik numarası ile eczanelerden maskelerini alabileceklerini kaydederek, şunları söyledi:

"İlk aşamada her kişi 5 adet maske alabilecek. Uygulamaya 10 Nisan'da Ankara ve İstanbul'da başlandı. Vatandaşlarımıza SMS kodları gelmeye başladı. Çok hızlı bir şekilde diğer illerde de uygulama yaygınlaştırılacak. Eczanelere maskeler, depolar ve ecza kooperatifleri aracılığıyla günde 10 kutu yani 500 adet olarak ulaştırılacak. Eczanelere verilecek maske sayısı, üretim adedine göre Sağlık Bakanlığınca belirlenecek ve vatandaşa atılacak SMS ile eczanelere gönderilen maske sayısı orantılı olacak."

"Mesaj gelmediyse eczanelerimize gelinmemeli"

Eczanelerden maske alacaklara seslenen Erdoğan Çolak, şunları kaydetti:

"Her şeyden önce telefonunuza mesaj gelmediyse maske talebinde bulunmak için eczanelerimize gelinmemeli. Eczanelerimizde olması gerekenden fazla kalabalığın olması, ilaç ve sağlık hizmetini aksatacak ve bulaş riskini artıracaktır. SMS koduyla birlikte eczanelerimize gelindiğinde ise sosyal mesafenin korunmasına ve içerideki kişi sayısına göre dışarıda beklemeye özen gösterilmelidir. Ve elbette koruyucu yöntemleri de unutmamak son derece önemli."
 

Yorumlar (0)
12
az bulutlu