Doktorlar tekme-tokat darp edildi: "Koronayı yendik, şiddeti yenemedik"

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görevli iki araştırma görevlisi, eşini muayeneye getiren kişi tarafından saldırıya uğradı. Araştırma Görevlisi Ebubekir Yılmaz, "Bu şiddet, bizim mesleki şevkimizi kırmaktadır. Koronayı yendik ancak şiddeti yenemedik. Sağlıkta şiddete hatta kadında şiddete, doktorda şiddete, bunların hiç birinin önüne geçemedik." ifadelerini kullandı. 

GÜNDEM 23.05.2020, 13:22 23.05.2020, 13:27
Doktorlar tekme-tokat darp edildi: "Koronayı yendik, şiddeti yenemedik"

Türkiye'de sağlık çalışanlarına şiddetin önüne geçilemiyor.

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak çalışan Ebubekir Yılmaz ile Simge Katrancı, hamile bir kadının kocası tarafından saldırıya uğradı. Söz konusu olayın ardından iki sağlık çalışanı, Yahşihan İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne giderek şikâyetçi olduklarını bildirdi. 

Araştırma Görevlisi Ebubekir Yılmaz, "Biz hekimler olarak diğer sağlık çalışanları olarak Covid döneminde olabildiğince yoğun şartlar altında çalışmamıza rağmen bu şekilde hem şiddet hem hakaret hem de darba maruz kalmak, hem bizi hem de sağlık çalışanlarını derinden etkiledi." diye konuştu. 

"Tedavileri usulüne uygun yaptık"

Yılmaz, önceden de şiddete uğradığını belirterek, şunları söyledi:

“Çok üzücü bir olay yaşadığımız. Hastaya yaptığımız gerekli olan muayeneleri tedavileri usulüne uygun yaptık. Hastamız bir kadındı. Hastamızın eşi olaydan dolayı üzülebilir ama üzüntüsünü doktorları darp ederek çıkartmaması gerekiyor."

"Şu an kolumda morarmalar var"

Hastanın aynı bölümde diğer arkadaşları tarafından tedavisinin devam ettiğini ve bakımlarının yaşanan darp olayına rağmen kesinlikle aksatılmadığını ifade eden Yılmaz, "Şu an kolumda morarmalar var. Kaşımda ayrılmalar var. Burnumdan da kan geldi. Bunların hepsinin pansumanını tedavilerini yaptılar. Şu anda istirahat edeceğiz. Karşı taraftan da bu şekilde şikâyetçi olduk. Aynı zamanda arkadaşım araya giriyor ona da tekme yumruk atıyor." dedi. 

"Hastaları korkarak muayene etmek zorunda kalıyoruz"

Yılmaz, bunun yargılanmasını takip edeceklerini kaydederek, "Buradan tüm sağlıkçı arkadaşlarımıza da diyorum kendi önlemlerimizi kendimiz alacağız. Yani şu şartlar altında doktor olarak hastaları korkarak muayene etmek şu dönemdeki bizim artık zorunda kaldığımız şeylerden birisi. Hastayı yine biz mağdur durumda bırakmıyoruz. Yine aynı şekilde tedavisini yapıyoruz. Ancak bunu hasta ve hasta yakını anlayamıyor." ifadelerini kullandı. 

"Sağlıkta şiddetin önüne geçemedik"

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) sebebiyle iki hafta önce tedavi gördüğünü belirten Yılmaz, “Bu dönemde yoğun bir şekilde Covid döneminde çalışan arkadaşlarımız tedavi gördü. Arkasından yine ben yüksek derece ateş ile bundan 2 hafta önce Covid'den dolayı enfeksiyon servisinde yattım. Tedavi gördüm. Yeni taburcu oldum. Bu şekilde hem yoğun hem de hastalıkla çalışmaya devam ederken bu şiddet bu darp bizim mesleki şevkimizi kırmaktadır. Koronayı yendik ancak şiddeti yenemedik. Sağlıkta şiddete hatta kadında şiddete, doktorda şiddete, bunların hiçbirinin önüne geçemedik. Umarım halkımız bilinçlenir." açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
16
açık