"Doğu Akdeniz'de sondaja devam"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmaları yapan Fatih gemisinin personeli ve Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi’yle iş birliği yapan şirketlerin yetkililerinin de aralarında bulunduğu 25 kişi için uluslararası tutuklama emri çıkarmasına tepki gösterdi.

"Doğu Akdeniz'de sondaja devam"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmaları yapan Fatih gemisinin personeli ve Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi’yle iş birliği yapan şirketlerin yetkililerinin de aralarında bulunduğu 25 kişi için uluslararası tutuklama emri çıkarması hakkında değerlendirmede bulundu.

Bakan Dönmez, Türkiye’nin uluslararası egemenliğini yok sayacak girişimlerin önlenmesi amacıyla ilgili bakanlıklarla beraber hukuki ve siyasi tedbirleri aldıklarını ve almaya devam edeceklerini ifade etti.

"Türkiye hiçbir tehdide boyun eğmeyecek"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve Kıbrıslı Türklerin haklarının gasbedilmesine müsaade edilmeyeceğini belirten Dönmez, şunları söyledi:

"Kıbrıs’ın ve Akdeniz’in zenginliklerinin hakkaniyet ilkesi içerisinde adil şekilde bölüşülerek bölgesel barışın sağlanması için gayretlerimizi sürdüreceğiz. Ruhsat sahalarımız üzerindeki meşru haklarımızdan taviz vermeden bölgedeki kapsamlı ve uzun soluklu arama ve sondaj faaliyetlerimiz planlandığı çerçevede devam edecektir. Yavuz sondaj gemisi de hazırlık çalışmaları tamamlanınca bölgedeki operasyonlarına başlayacaktır."

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Türkiye’nin Akdeniz’de uluslararası hukuka uygun sondaj faaliyetlerine karşı hiçbir hukuki mesnedi olmayan tutum ve davranışlarının devam ettiğini kaydeden Bakan Dönmez, şu şekilde konuştu:

"Rum tarafından yapılan açıklamalar ve Fatih gemimizde çalışan personelimize karşı çıkarıldığı iddia edilen tutuklama tehdidi karşısında faaliyetlerimiz hiçbir aksamaya mahal vermeden devam etmektedir. Türkiye hiçbir tehdide boyun eğmemiştir ve bundan sonra da eğmeyecektir."

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER