Diyanetten cemaate kritik uyarı: Abdest alınmayacak!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 29 Mayıs günü cami ve mescitlerin cemaatle ibadete açılacak olması nedeniyle önemli uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Erbaş, camilerde abdest alınmayacağına dikkat çekerek, "Temizliğe dikkat edeceğiz, evimizde abdestimizi alacağız, şadırvanları çok temiz tutmamız gerekiyor." dedi. 

GÜNDEM 23.05.2020, 09:12
Diyanetten cemaate kritik uyarı: Abdest alınmayacak!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, TRT1'de yayınlanan Sahur Bereketi programında, 29 Mayıs günü cami ve mescitlerin cemaatle ibadete açılacak olması nedeniyle kritik uyarılarda bulundu. 

Prof. Dr. Erbaş, "Camilerimiz bizim sadece namaz kıldığımız yerler değil, medeniyetimizin ayakta durmasını sağlayan en önemli mekânlarımız. Camiler bizim mekteplerimiz aynı zamanda. Yaz gününde bizim camilerimizden 4 milyon çocuğumuz istifade ediyor. Yaşları 4 ile 20 arası 25 milyon üniversiteye kadar kadar öğrencimiz var. Bunların 4-5 milyonunu her yıl camilerimizde eğitime alıyoruz, bu ne büyük bir zenginliktir." ifadelerini kullandı. 

"Son aşamada 5 vakit namaz kılınacak"

Camilerde ibadet edilmesine cuma namazı ile başlanacağını anımsatan Prof. Dr. Erbaş, daha sonraki günlerde de öğle, ikindi vakit namazı ile devam edileceğini, son aşamada da 5 vakit namazları cemaatle camilerde kılacaklarını söyledi. 

Prof. Dr. Erbaş, milletin camilerde cemaatle namaz kılabilmesi için önlemler almaları gerektiğini belirterek, "Sayın İçişleri Bakanımızın imzasıyla bütün valiliklerimize ulaşan bu genelgenin çalışmalarını temellerini bu 3-4 gün içerisinde attık. Hem İçişleri Bakanlığımızın, hem Sağlık Bakanlığımızın hem de bizim birlikte oluşturmuş olduğumuz tedbirlerden bir genelge oldu." diye konuştu. 

"Evimizde abdestimizi alacağız"

Önlemlere çok önem verdiklerini vurgulayan Prof. Dr. Erbaş, şu uyarılarda bulundu:

"Maskemizi takarak camiye geleceğiz. Cuma namazlarına önce açık alanda başlayacağız, camilerin avlularında ya da valiliklerimizce, kaymakamlıklarımızca, müftülüklerimizce uygun olan yerlerde, belki işte eskiden namazgâh dediğimiz yerlerde. Biraz sıkıntı yaşayabiliriz bu süreçte. Temizliğe dikkat edeceğiz, evimizde abdestimizi alacağız, şadırvanları çok temiz tutmamız gerekiyor, şadırvanlar da mutlaka bir sabunun olması gerekiyor."

"2 kişi arasında 1,5 metre mesafe olacak"

Prof. Dr. Erbaş, camilerde sosyal mesafe kuralına riayet edileceğini kaydederek, şunları söyledi:

"Sosyal mesafe dediğimiz fiziksel mesafe 2 kişi arasında 1,5 metre mesafe olacak saflarda. İçeride 1,5 metre, açık alanda en az bir metre olacak şekilde bir saf sistemi oluşturulacak.

Bunu kontrol edecek, cemaatimize, camiye gelen vatandaşlarımıza rehberlik edecek 5 kişiden oluşan bir ekip olacak. Bunu müftülüklerimiz, valiliklerimiz bunu belirleyecekler. Bu 5 kişilik ekip, orada rehberlik yapacak yani, 'Safa şöyle durulur, birbirinize fazla yaklaşmayın' uyarılarını yapacak, sonradan gelen cemaatimize yer gösterecek. Sağlık kurallarına, tedbirlere, herhangi bir virüs noktasında salgın hastalıktan korunmaya dikkat ederek, inşallah ibadetlerimizi yerine getireceğiz."

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur