Diyanet: Camilerde cemaatle kılınan namazlara ara verildi!

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında camilerde cemaatle kılınan namazlara ara verildiğini duyurdu.

GÜNDEM 16.03.2020, 15:40 16.03.2020, 16:08
Diyanet: Camilerde cemaatle kılınan namazlara ara verildi!

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında alınan önlemleri açıkladı.

Ali Erbaş, ''Yeni tip koronavirüs, bulunduğu ortamda insandan insana hızlı bir şekilde yayılarak, çok kısa bir zamanda salgın haline gelmediktedir. İlk buluştuğu andan itibaren fark edilemediği için tehlike oluşturmaktadır." ifadelerini kullandı.

"Cami ve mescitlerde namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir"

Türkiye'de vaka sayısının artmaya başlamasıyla beraber önlem amaçlı insanların bir araya geldiği organizasyonların iptal edildiğini kaydeden Erbaş, "Camii ve mescitlerde cemaat ile kılınması durumunda riskin artacağı anlaşılmaktadır. Bu nedenle namazların evlerde kılınmasına dair varlık da bilinmektedir. Cuma namazı başta olmak üzere camii ve mescitlerde namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir. Cuma yerine öğle namazı yeterlidir." diye konuştu. 

"390 civarında umrecinin Suudi Arabistan'dan bugün Türkiye'ye intikal edeceği biliyoruz"

Erbaş, umreciler arasında bir kişinin koronavirüs taşıdığının tespit edilmesinden sonra devletin karantina kararı verdiğini aktararak, "390 civarında umrecinin Suudi Arabistan'dan bugün Türkiye'ye intikal edeceği biliyoruz. Camiilerin görevlileri gerekli tedbirleri alacak. Cemaatle namaz kılınmayacak. Bir Müslüman kardeşimiz camiinin yakınında ise ferdi olarak tek başına namaz kılabilir." dedi. 

Yorumlar (0)
34
açık