Dışişlerinden 'yeşil ve gri pasaport' açıklaması!

Dışişleri Bakanlığı, yeşil ve gri pasaportlara Schengen bölgesine girişte ön onay alınması gerektiğine dair haberlerle ilgili açıklama yaptı.

GÜNDEM 11.12.2019, 09:54
Dışişlerinden 'yeşil ve gri pasaport' açıklaması!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türk hizmet ve hususi pasaportlarının Avrupa Seyahat Bilgi ve Yetkilendirme Sistemi (ETIAS) dahilinde onay almaları gerekeceği yönündeki haberlerle ilgili soruyu yazılı olarak yanıtladı.

Aksoy, "Esasen, 2018 yılında kabul edilen ve 2022 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak olan ETIAS sisteminin Schengen bölgesine vizesiz girme hakkına sahip olan hizmet ve hususi pasaport sahibi vatandaşlarımıza uygulanmaması, zamanında AB makamları nezdinde gerçekleştirdiğimiz girişimler neticesinde sağlanmıştı." değerlendirmesini yaptı.

Aksoy, benzer haberlerin son günlerde basında tekrar yer alması üzerine, AB Komisyonu nezdinde girişimde bulunduklarını vurgulayarak, "ETIAS sisteminin hizmet ve hususi pasaport hamili vatandaşlarımıza uygulanmayacağı bir kez daha teyit edilmiştir. Bu çerçevede, son dönemde basında çıkan aksi yöndeki haberlere itibar edilmemesi gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
30
az bulutlu