Dilan ve Engin Polat çiftine ‘ağır ceza’ şoku: İddianame iade edildi

İstanbul merkezli 6 ilde gerçekleştirilen operasyonlar sonrası Dilan Polat ve eşi Engin Polat'ın tutuklanmasıyla sonuçlanan soruşturmada hazırlanan iddianame, davanın ağır ceza mahkemesinde görülmesi gerektiği gerekçesiyle iade edildi.

GÜNDEM 09.07.2024, 12:20 09.07.2024, 12:21 Buse Önder
Dilan ve Engin Polat çiftine ‘ağır ceza’ şoku: İddianame iade edildi

Sosyal medya fenomeni Dilan Polat ve eşi Engin Polat'ın yargılandığı davada önemli bir gelişme yaşandı. İstanbul merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonların ardından tutuklanan Dilan ve Engin Polat'ın da aralarında bulunduğu şüpheliler hakkında hazırlanan iddianame, iade edildi.

İddianame Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda, Dilan Polat, eşi Engin Polat, kardeşleri Can ve Sıla Doğu'nun da aralarında bulunduğu 16 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından değerlendirilerek, davanın ağır ceza mahkemesinde görülmesi gerektiği bildirildi.

Bunun üzerine dosya, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade edildi.

Ne olmuştu?

1 Kasım 2023'te İstanbul merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonlarda, Dilan Polat ve eşi Engin Polat'ın da aralarında bulunduğu 24 şüpheli gözaltına alınmıştı. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından hazırlanan ön inceleme raporunda, Polat çiftinin yer aldığı şüphelilerin şirketlerinde yapılan aramalarda dijital materyal ve defterlere el konulmuştu.

Raporda, tasfiye halindeki 3 firmadan aile bireylerine ait şirketlere sahte fatura kesilerek 200 milyon lira para girişinin olduğu belirlenmişti.

16 şüpheli tutuklanmıştı

Şüphelilerin kimliklerini belirleyen İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul merkezli Ankara, Yalova, Ordu, Kırklareli ve Manisa'da 43 adrese eş zamanlı operasyon düzenlemişti. Soruşturma kapsamında, Dilan ve Engin Polat'a ait bir medikal şirketin Ankara'da başka bir firmaya isim hakkı verdiği ve bu firmanın hesabındaki 1 milyon 800 bin liranın ortakların kişisel hesaplarına aktarılmaya çalışıldığı tespit edilmişti.

Dilan Polat, Engin Polat ve Sıla Doğu'nun da aralarında bulunduğu 16 şüpheli tutuklanmıştı. Hakimlik, 27 şirkete kayyum atanmasına karar vermişti. 14 Haziran'daki aylık tutukluluk incelemesinde, bazı şüpheliler adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış, diğerlerinin tutukluluğu devam ettirilmişti.

Cumhuriyet savcılığının soruşturmayı tamamlamasının ardından hazırlanan iddianamede, şüphelilerin "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama", "yasa dışı bahis", "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" ve "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak" suçlarından cezalandırılmaları istendi. Ayrıca, soruşturma kapsamına alınan 31 şirketin ve bu şirketlerin sahip olduğu taşınmaz, araç ve diğer tüm malvarlıklarının müsadere edilip mülkiyetin kamuya geçirilmesi talep edildi.

Yorumlar (0)