Destici'den vergi ve idam vurgusu

BBP lideri Mustafa Destici, tekel bayisi baskınına ilişkin "Bazı suçlar için idam gelmeli." görüşünü savundu. Muğla Akbelen'deki olayları ve "Atatürk" dizisinin iptalin de yorumlayan Destici, "Emekli ve asgari ücretliler, akaryakıtta zenginler ile aynı ÖTV'yi ödememeli. Haksızlık oluyor." dedi.

GÜNDEM 02.08.2023, 14:22 Hakan Öksüz
Destici'den vergi ve idam vurgusu

Partisinin genel merkezinde gündemdeki önemli konu başlıklarına dair görüşlerini aktaran Büyük Birlik Partisi (BBP) lideri Mustafa Destici, dün meydana gelen 3 depreme değindi. 

İzmir, Erzurum ve Konya'da kaydedilen bu 3 depremden birinin 5 büyüklüğünde olduğunu hatırlatan BBP Genel Başkanı Destici, "Geniş kapsamlı bir kanun düzenlemesi gerekiyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, yerel yöneticilerle iş birliği yapmalı. Dayanıksız binaları bir an önce yıkmak ve dayanıklı bina üretimine geçmek gerekiyor. Kentsel dönüşüm hızla başlatılmalı." dedi.

"Bazı suçlara idam cezası gelmeli"

İstanbul'daki tekel bayisi baskınına değinen Destici, "Şiddetin ve terörün daima karşısındayız. Müslüman olduğumuzu söylüyoruz ve imanımız var. Kısasta hayat vardır. Bu düşünceye inanıyoruz. Bunun gereği yerine getirilmeli. Bazı suçların cezası idam olmalı ve anayasada bu yer almalı." ifadelerini kullandı.

"Emekli ve asgari ücretliler, akaryakıtta zenginler ile aynı ÖTV'yi ödememeli"

Vergi sistemiyle alakalı kapsamlı bir düzenlemenin uygulamaya geçirilmesi gerektiğini ifade eden Destici, "Bütün maliyetlerin yükünü vatandaşlar çekmemeli. Geliri düşük olan ve yüksek olan vatandaşlar, akaryakıtta aynı ÖTV'yi ödememeli. Burada bir fark olmalı. Haksızlık oluyor. Ülkedeki en zengin insanlar da 7 bin 500 lira veya 11 bin 400 lira maaş alanlar, akaryakıt istasyonuna gittiğinde aynı ÖTV'yi ödüyor. Hakkaniyetli değil bu. Asgari ücretliden ve emekliden değil, varlıklı olandan bu vergi alınmalı. Yani bir düzenleme şart." vurgusunu yaptı.

Muğla Akbelen'deki olaylar

Muğla Akbelen'de kesilen ağaçların yerine maden sahası inşa edilmesi ile ilgili tartışmalara değinen BBP lideri, "Yasa dışı yapılanmalar, zaman zaman çevre hassasiyetimizi istismar ediyor. Akbelen'deki durum budur. Provokasyonlar karşısında dikkatli olalım. Devletimiz aleyhindeki girişimlere alet olmayalım. Bu olaylar sırasında bir CHP'li vekil (Mahmut Tanal), jandarmanın üzerine yürüdü. Acilen dokunulmazlığı kaldırılmalı ve hakim karşısına çıkarılmalı." değerlendirmelerinde bulundu.

"Atatürk" dizisinin iptali

ABD'deki Ermeni lobisinin müdahalesi nedeniyle "Disney Plus" platformunda yayınlanması beklenen "Atatürk" dizisinin iptal edilmesini kınadıklarını söyleyen Destici, kararın düzeltilmesini beklediklerini ifade etti.

Yorumlar (0)