Depremin etkisiyle tren rayları yana kaydı

Kahramanmaraş'ta depremin etkisiyle demir yolu rayları yerinden oynadı ve yana kaydı.

GÜNDEM 08.02.2023, 18:13 Koray
Depremin etkisiyle tren rayları yana kaydı

Kahramanmaraş'a bağlı Türkoğlu ilçesindeki Şekeroba Mahallesi üzerinden geçen demir yolu raylarının depremin şiddetiyle yerinden oynadığı ve yan tarafa kaydığı gözlendi.Fayın yeryüzünü kırdığı nokta tespit edilmişti

Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Kahramanmaraş'taki depremlere yol açan fayın yüzey kırığını Gaziantep-Kahramanmaraş yolu üzerindeki Tevekkelli köyü yakınlarında saptadıklarını bildirmişti.

Dokuz Eylül Üniversitesi DAUM (Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi) Müdürü Sözbilir, gerçekleştirdiği yazılı açıklamada, depremin akabinde, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Volkan Karabacak ve Afyon Kocatepe Üniversitesi DAUM Müdürü Prof. Dr. Çağlar ile Kahramanmaraş'ta incelemeler yaptıklarını kaydetmişti."Türkoğlu-Gölbaşı segmenti kırılmış"

Çalışmalar esnasında, 10 kentte hissedilen 7,7 şiddetindeki depreme yol açan fayın yeryüzünü kestiği noktayı saptadıklarını belirten Sözbilir, şu ifadeleri paylaşmıştı:

"Fay yeryüzünde ortalama üç metre atım yaratmış. Fayın kestiği asfalt yolu ortalama olarak üç metre sol tarafa ötelemesinden yola çıkarak bunu anlıyoruz. Bahse konu fay literatürde Türkoğlu-Gölbaşı segmenti olarak da bilinir. Böylelikle fayın Türkoğlu-Gölbaşı hattı boyunca kırıldığını söylemek mümkün. Bu bölge boyunca ve yakınındaki konutların önemli bir kısmı yıkılmış vaziyette. Bunu Gaziantep-Kahramanmaraş yolu üzerindeki Tevekkelli köyü civarında gözlemledik."

Yorumlar (0)