Deprem uzmanından çarpıcı İstanbul değerlendirmesi!

Deprem uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, İstanbul'daki 5.8'lik depremle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Gündoğdu, depremde Kandilli Rasathanesi tarafından alınan 'Erken Uyarı Sistemi'nin devreye girmediğini aktardı.

GÜNDEM 06.01.2020, 10:21 13.01.2020, 13:06
Deprem uzmanından çarpıcı İstanbul değerlendirmesi!

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü eski öğretim üyesi Dr. Oğuz Gündoğdu, Kandilli Rasathanesi tarafından alınan "Erken Uyarı Sistemi"nin  26 Eylül'de 5.8 büyüklüğündeki Silivri Depremi'nde devreye girmemesinin açıklanması gerektiğini söyledi.

"Ben o depremden sonra çok korktum"

Türkiye'de deprem gerçeğinin çok çabuk unutulduğunu belirten Dr. Gündoğdu, "O ters bir fay. 'Artçılar belli bir doğrultuda gidiyor mu?' konusu  önemli. Halen izliyoruz. Ani bir sapma var mı, ani suskunluk var mı? Şu anda normal seyrinde gidiyor. Zaman içerisinde azalarak normal seyrinde devam ediyor. Bu deprem daha büyüyebilirdi. Ben o depremden sonra çok korktum. Çünkü; orası Kuzey Anadolu Fay hattına yakın bir yer. İyi bilinen bir yer. İlk günler anormallikler gösterdi. Ancak, birkaç artçı ardından normale döndü. Bu beklenen deprem değildi. 5.8 büyüklüğündeki Silivri depremi hasar verdi. Yapısal bakımdan kötü durumda olduğumuz ortaya çıktı. Örneğin okullara hasar verdi. Bunu gizleyemezsiniz. Ne kadar hazırlıksız olduğumuz görüldü" dedi.

"Güya sinyali 7-8 saniye alacak, erkenden elektrik, gazlar kesilecekti"
 
Gündoğdu, "Kandilli'nin aldığı erken uyarı anlamında sismograflar koydular. Bunlar güya sinyali 7-8 saniye alacak, erkenden elektrik, gazlar kesilecekti. Amaç buydu ama bir yerde bile elektrik kesilmedi" diyen Gündoğdu, Başarısız bu sistem ama hiç kimse bunu soru haline getirmedi. Nerede kabahat var? Sinyali mi alamadılar, sinyal sisteminde arıza mı oldu? Ne olduysa; bir şeyler oldu. Telefonların işlemez hale gelmesinin dışında her şey normaldi. Ama bu kötü bir şey. Erken uyarı verilmedi, verilemedi." ifadelerini kullandı.

"Afet Koordinasyon Merkezleri bir an önce tekrar açılmalı"

İstanbul'daki ilçelerde daha önce bulunan "Afet Koordinasyon Merkezleri"nin kaldırılmasının büyük hata olduğunu söyleyen Gündoğdu, "Olası büyük depremde ilk 3-4 gün yardıma koşacak arama-kurtarma ve ilk yardım konusunda eğitimli, mahalle gönüllü kuruluşlarıdır.  Bu merkezlerin en kısa sürede yeniden kurulmasını İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği deprem çalıştayında gündeme getirdik. Ancak, bir gelişme olmadı. Geçmişte buralarda bir çok çalışmalar yapıldı. Bunlar bir an önce tekrar açılmalı. Sivil toplum örgütleri çok önemli. Çünkü olası depremin ilk 3-4 gününde hiç kimse yardım beklemesin. Benim de başında olduğum sivil toplum örgütü var. Mahalle Afet Gönüllüleri (Magder) gibi çalışmalar öne alınmalı. Siteleri koruyan, ilk günde yangınları söndüren, ilk yardım kursu alan bu insanlar olacaktır. İlk deprem olduğunda bunlar güvenliği  sağlayacak. Bunu önerdik. Henüz bir haber gelmedi." dedi.

Yorumlar (0)
18
açık