Deprem uzmanı Ersoy: Yer kabuğunu kırmış olabilir!

Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremle ilgili konuşan Deprem Uzmanı Prof. Şükrü Ersoy, "Bu deprem önemli. Yer kabuğunu kırmış olabilir. Bu anlamda da büyük bir enerji boşalmıştır" açıklamasını yaptı.

GÜNDEM 24.01.2020, 23:16
Deprem uzmanı Ersoy: Yer kabuğunu kırmış olabilir!

Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonucu 4 kişi hayatını kaybetti. 

Deprem, kentte büyük paniğe neden olurken, halk sokağa döküldü. İhbar gelen bölgelere AFAD, itfaiye, polis, jandarma ve sağlık ekipleri gönderildi.

AFAD’a göre 21:17’de merkez üssü Elazığ Baskil ilçesi olan 5,1 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildi.

"Bu bölgenin kritik olduğunu söylemiştim"

CNN TÜRK canlı yayınında açıklamalar yapan Deprem Uzmanı Prof. Şükrü Ersoy, "Elazığ'da daha önce bir deprem olmuştu. Bu bölgenin kritik olduğunu söylemiştim. Doğal yolu fay hattının gerilimi yüksek bir bölge. Böyle bir depremin olabileceği hakimdi. Doğu Anadolu'da uzun süreden beri bir deprem yoktu. Beklenen bir depremdi. Ama bu deprem önemli. Yer kabuğunu kırmış olabilir. Bu anlamda da büyük bir enerji boşalmıştır." ifadelerini kullandı.

"Evlerin hemen önünde değil açık alanlarda durun"

Ersoy, "Bir iki evde hasar olmaması net bilgi göstermez. Ciddi bir hasar vardır. Umarım ölümler yoktur. Alüvyon bir zemin üzerinde. Özellikle kırsaldaki evler ciddi zarar görmüş olabilir. Manisa gibi bir durum olmaz. Büyüklükten dolayı can kayıpları olmuş olabilir. Bu yüzden müdahalelerin ciddi olması gerekir. Bir de hasar görmüş evlere vatandaşların girmemesi gerekir. Artçılar olacak. Sokaklarda da evlerin hemen önünde değil açık alanlarda olmaları gerekir" diye konuştu.

Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu