DEAŞ'ın İstanbul planı! Peş peşe operasyonlar başladı

İstanbul'da terör örgütü DEAŞ'ın finansal yapısına yönelik gerçekleştirilen operasyonda, örgütün kirli para trafiğini yöneten bazı döviz büroları ve dış ticaret firmalarının sahiplerinin de aralarında bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı. Polis takibine takılan çok sayıda firmanın faaliyetleri durduruldu ve mal varlıklarına el konuldu.

GÜNDEM 09.06.2024, 11:19 10.07.2024, 11:41 Buse Önder
DEAŞ'ın İstanbul planı! Peş peşe operasyonlar başladı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı İstihbarat Şube ve Terörle Mücadele Müdürlüğü (TEM) ekipleri, DEAŞ'ın Türkiye'deki mali ağını deşifre etmek amacıyla geniş çaplı bir operasyon başlattı. Operasyon, örgüte finansal destek sağlayan şirketler ve bu firmaların sahipleri üzerinde yoğunlaştı.

Özellikle Suriye ve Irak başta olmak üzere Orta Doğu'daki post-El-Kaide yapılarını sürdüren DEAŞ'ın, Türkiye'de kripto paralar üzerinden yürüttüğü para transferleri mercek altına alındı.

Örgüte fon sağlayan şirketler tespit edildi

Polis ekipleri, İstanbul'da faaliyet gösteren bazı döviz büroları, ithalat/ihracat firmaları ve uluslararası nakliyat şirketlerinin sahiplerinin de aralarında bulunduğu şüphelileri yakın takibe aldı. Örgüte yüklü miktarda para aktardıkları anlaşılan kişi ve kurumlar üzerinde yapılan detaylı tespitlerin ardından operasyon düğmesine basıldı.

11 şüpheli yakalandı

Geçtiğimiz gün sabaha karşı, İstanbul'un Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Çatalca, Fatih, Zeytinburnu ve Şişli ilçelerinde eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirildi.

Toplamda 27 ev ve iş yerine düzenlenen baskınlarda, örgüt yanlısı 2 kişi olmak üzere toplam 11 şüpheli yakalandı.

760 bin para cezası kesildi

Operasyon sırasında şüphelilerin ikamet ve iş yerlerinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyal ve doküman, 4 tabanca, bu silahlara ait çok sayıda şarjör ve mermi, 13 kripto para soğuk cüzdanı, 100 gram altın, 130 kilo gümüş, 89 bin 830 lira, 13 bin euro, 17 bin 907 dolar, 7 bin 805 Suudi riyali, 770 BAE dirhemi ve 2 milyon 380 bin Özbekistan somu ele geçirildi.

Aynı zamanda, vergi müfettişleri tarafından yapılan incelemeler sonucunda üç şirkete toplamda 760 bin lira para cezası kesildi.

Şirketlerin mal varlıkları donduruldu

Savcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, örgütün Türkiye'deki finansal ayağının deşifre edilmesi süreci hızlandırıldı. Polis ekipleri, şirketler arasında toplanan paranın yurt dışına 'Hawala' yöntemiyle transfer edildiğini tespit etti. Bu paraların, belirli kişiler üzerinden dağıtımının sağlandığı anlaşıldı.

Savcılık kararı ile 'terörün finansmanı' kapsamında incelenen şirketlerin tüm faaliyetleri mercek altına alındı. Bu doğrultuda,  iki şirketin tüm mal varlıkları donduruldu.

Şifreli mesajlarla haberleşme

Örgüt üyelerinin dikkati çekmeyecek bölgelerde faaliyet gösteren şirketlerin yöneticileri ve sahiplerinin, doğrudan ya da dolaylı olarak örgütün yöneticileriyle temas kurduğu belirlendi. Ticari faaliyet adı altında döviz bürosu, ithalat/ihracat şirketi ve nakliyat firmalarında toplanan paranın, Suriye'deki DEAŞ kamplarına aktarıldığı tespit edildi.

Şüphelilerin, kendi aralarındaki haberleşmelerde şifreli mesajlar kullandıkları ortaya çıktı.

Gözaltına alınan 11 şüphelinin İstanbul TEM Şube'deki sorgulamaları devam ediyor. Operasyon kapsamında ele geçirilen yüklü miktarda para, altın ve gümüş gibi değerli madenlere el konulurken, örgütün Türkiye'deki mali yapılanmasına yönelik soruşturma sürdürülüyor.

Yorumlar (0)