Davutoğlu'ndan Gül'e 'Siyasal İslam' yanıtı!

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "Siyasal İslam çöktü" çıkışıyla ilgili konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Çok ezberci bir tutum olarak görüyorum bunu" ifadesini kullandı.

GÜNDEM 21.02.2020, 09:34
Davutoğlu'ndan Gül'e 'Siyasal İslam' yanıtı!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Bilkent Üniversitesi’nde gençlerle bir araya geldiği söyleşide gündeme dair açıklamalar yaptı.

"Çok ezberci bir tutum olarak görüyorum bunu"

"11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ‘Siyasal İslam tüm dünyada çöktü’ ifadelerine görüşleriniz nelerdir?" sorusu üzerine Davutoğlu, "Çok ezberci bir tutum olarak görüyorum bunu" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu 'Siyasal İslam' ile ilgili düşüncelerini, "Trump’ın zihni, siyasallık bakımından ve Hristiyanlığın siyasal kullanımı açısından İslam dünyasındaki liderlerin çok daha ötesindedir. Yine Netanyahu’nun zihni için de, Yahudiliğin siyasetle ilişkisi bağlamında aynı durum söz konusudur. Biz niye Trump’a Siyasal Hristiyan, Netanyahu’ya Siyasal Yahudi demiyoruz da, Müslüman dünyada din ile siyaset ilişkisini tanımlamak gerektiğinde Siyasal İslam diyoruz? Bir kere bunu sorgulamak gerek. Çok ezberci bir tutum olarak görüyorum bunu. Ne zaman Trump Siyasal Hristiyan olarak tanımlanır ve sorgulanırsa, bu tarafta da aynısını yapabiliriz." şeklinde aktardı.

Davutoğlu, "Bütün Orta Doğu coğrafyasında bir sıkıntı var. Siyasal İslam başarısız oldu demek, Sisi gibi bir darbecinin, Esed gibi kendi halkını katleden birisinin başarısı anlamında mı söylenir?" dedi.

Abdullah Gül'ün siyasal islam açıklaması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 17 Şubat’ta Karar gazetesine verdiği demeçte şu ifadeleri kullanmıştı:

"Dindar insanların ve siyasi hareketlerin özgürlükçü olabilmesi olağanüstü önemi haiz bir konu. İslami kimlikli siyasi hareketler demokrat ve özgürlükçü olduklarında, temel insan haklarını evrensel anlamda benimsedikleri ve uyguladıkları takdirde, iktidar geldiklerinde de iyi yönetişimi gerçekleştirmiş olurlar.

Bunun örneğini ilk dönemimizde verdik ve dindar insanların devlet yönetimini nasıl rasyonel esaslara göre yönetebildiklerini sergiledik. Bu başarı tüm İslam dünyasına ve hatta İslami hareketlere bir dönem ilham kaynağı oldu. Şimdi Siyasi İslam’ın çöküşü diye çok tartışmalar var.

Siyasal İslam'ın tüm dünyada çöktüğünü düşünüyorum. Biz bunu görüp, paradigmadan kopuşu gerçekleştirmiştik, ama sürdürülemedi."

Yorumlar (0)
19
az bulutlu