Datça alev alev

Muğla'ya bağlı Datça ilçesinde meydana gelen orman yangınına 1 İHA, 17 helikopter, 10 uçak, 179 arazöz, 61 iş makinesi, 21 su tankeri, 6 TOMA, 20 ilk müdahale aracı ve 1226 personel ile müdahale ediliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, gece görüşlü helikopterlerin ilk kez bu yangında kullanılacağını bildirdi.

GÜNDEM 14.07.2022, 01:26 14.07.2022, 01:49 Ömer Aksan
Datça alev alev

Mesudiye Mahallesi'ne bağlı Kocadağ mevkisindeki ormanlık bölgede henüz tespit edilemeyen bir sebeple yangın çıktı. Alevler şiddetli rüzgarın da etkisiyle kısa süre içinde yayıldı.

İhbar üzerine itfaiye ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri bölgeye yönlendirildi.

Mesudiye-Datça kara yolu, yangın sebebiyle geçici bir süreliğine ulaşıma kapatıldı.

"Bütün imkanlar seferber edildi"

Muğla Valiliği tarafından gerçekleştirilen açıklama, "Yangını kontrol altına almak için bütün imkanlar seferber ediliyor. Bölgeye çok sayıda kara ve hava ekibi yönlendirilmiştir. Yerleşim bölgelerini korumak için gerekli tüm tedbirler ekiplerimiz tarafından alınmaktadır." denildi. 

AFAD'ın resmi sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirilen paylaşımda, OGM (Orman Genel Müdürlüğü) tarafından gerçekleştirilen yangına müdahale faaliyetlerine, AFAD ve Muğla Valiliği koordinasyonunda EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) ve Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı ekipler ve TOMA'larla, Marmaris Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin itfaiye araçları ve tankerlerle destek sağladığı bildirildi.

MSB (Milli Savunma Bakanlığı) tarafından gerçekleştirilen açıklamada ise "Aksaz Deniz Üs Komutanlığımızdan ekiplerin yanı sıra su tankeri, dozer, arazöz gibi araçlar görevlendirilmiştir." denildi. 

Vahit Kirişci bölgede

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, orman yangınının yaşandığı bölgede incelemeler yaptı. 

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiler doğrultusunda, Kirişci, orman yangınını yakından izlemek için 18.15 sularında bölgeye ulaştı.

Ardından Bakan Kirişci, yangınla mücadeleyi havandan da inceledi.

Bakanlık ayrıca, gece görüşlü helikopterlerin ilk kez bu yangında kullanılacağını bildirdi.

5 ev boşaltıldı

Bakanlık tarafından gerçekleştirilen açıklamada ise "Tedbir maksadıyla 5 ev boşaltıldı, 15 kişi ve 5 hayvan bölgeden uzaklaştırıldı." bilgisi aktarıldı. 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu