Cumhurbaşkanı’ndan Filistin mesajı: ‘İsrail ateşkese zorlanmalı’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Astana’da Şanghay İş Birliği Örgütü Genişletilmiş Oturumu'nda konuşma yaptı. Erdoğan, İsrail ve Filistin mesajı vererek, “İsrail Gazze'de durdurulmalı ve ateşkese zorlanmalıdır” dedi.

GÜNDEM 04.07.2024, 17:23 Buse Önder
Cumhurbaşkanı’ndan Filistin mesajı: ‘İsrail ateşkese zorlanmalı’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü'nün (ŞİÖ) zirvesi için gittiği Astana'da önemli açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında, çok taraflı diyaloğun güçlendirilmesi temasının son derece isabetli olduğunu belirten Erdoğan, terörizm, İslam düşmanlığı, yabancı düşmanlığı ve düzensiz göç gibi meselelerin, yaşanan jeopolitik sarsıntıların şiddetini artırdığını vurguladı.

Gazze ve Filistin'e dikkat çekti

Erdoğan, Gazze başta olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarında yaşanan olaylara dikkat çekerek, İsrail'in ayrım gözetmeksizin sürdürdüğü saldırılarda 40 bin masumun hayatını kaybettiğini belirtti. "Bu, meşruiyetini kaybeden uluslararası sistemin enkazıdır. Bu yıkıma son verilmesi için İsrail durdurulmalı ve ateşkese zorlanmalıdır. İsrail'in üzerindeki baskının artırılması gerekiyor" dedi.

Barış ve güvenlik vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında Türkiye'nin, "güçlünün haklı olduğu değil, haklının güçlü olduğu" bir sistemin inşası için çalıştığını belirtti. "Amacımız bölgemizde ve ötesinde bir barış kuşağı inşa etmektir" diyen Erdoğan, Türkiye'nin PKK, PYD, YPG, FETÖ ve DAEŞ dahil terörün farklı biçimleriyle 40 yıldır mücadele ettiğini ve bu mücadelenin devam edeceğini ifade etti.

Suriyeli mülteciler ve işbirliği mesajı

Türkiye'nin Suriyeliler de dahil olmak üzere 4 milyondan fazla yerinden edilmiş insana ev sahipliği yaptığını hatırlatan Erdoğan, ŞİÖ ile işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)