Cumhurbaşkanı kararları Resmî Gazete'de!

Bazı kararlar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. İşte 4 yeni karar...

GÜNDEM 20.02.2020, 06:51
Cumhurbaşkanı kararları Resmî Gazete'de!

Doğal sit alanları

Resmî Gazete'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Antalya'nın Kepez ilçesindeki Kocaçukur Mevkii ve Çevresi Doğal Sit Alanı ile Van'ın İpekyolu ve Gürpınar ilçelerinde bulunan Turna Gölü Potansiyel Doğal Sit Alanı'nın, "kesin korunacak hassas alan" olarak tescil ve ilan edilmesi kararı alındı.

İstanbul Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi

Ayrıca İstanbul Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi'nin adının "İstanbul İhtisas Serbest Bölgesi" olarak değiştirilmesi kararlaştırıldı.

TOKİ

Resmî Gazete'de yer alan bir başka Cumhurbaşkanı kararı ile Erzincan'ın Üzümlü ilçesi Oruçlu mahallesi sınırları içerisinde bulunan bazı taşınmazlar, TOKİ (Toplu Konut İdaresi) Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde yürütülen "100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi" kapsamında yapılacak konutların inşası için Üzümlü Belediye Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Dışişleri Bakanlığı

Resmî Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre Dışişleri Bakanlığı tarafından yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre mütercim-tercüman ve Dışişleri hukuk uzmanı unvanlı sözleşmeli personel çalıştırabilecek.

Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslarda yapılan değişiklik ile Dışişleri Bakanlığında istihdam edilmek üzere alınacak mütercim-tercüman ve Dışişleri hukuk uzmanı unvanlı sözleşmeli personel, ilgili hükümlere bağlı olmaksızın Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklanacak usul ve esaslar çerçevesinde yapılacak yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre çalıştırılabilecek.

İstihdam edilecek Dışişleri hukuk uzmanlarının, hukuk fakültesi mezunu olması veya denkliği YÖK (Yükseköğretim Kurulu) tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının hukuk fakültelerinden mezun olmaları ve en az B düzeyinde Yabancı Dil Sınavı (YDS) veya dengi yabancı dil bilgisine sahip olmaları gerekiyor.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu