Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan peş peşe kritik telefon görüşmeleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ermenistan ve Almanya başbakanları ile telefonda görüştü.

GÜNDEM 28.06.2023, 15:02 29.06.2023, 08:52 Hanife
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan peş peşe kritik telefon görüşmeleri

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'la telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtilerek, "Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, görüşmede Türk halkının Kurban Bayramı’nı tebrik etti. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ise Kurban Bayramı’nın başta bölgemiz olmak üzere, tüm insanlığa barış, huzur ve bereket getirmesi temennisini iletti.

İkili ilişkilerin de ele alındığı görüşmede, Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Türkiye ile Ermenistan arasında tam normalleşme hedefiyle başlatılan süreçte bugüne kadar güven artırıcı adımlar atıldığını ve önümüzdeki dönemde de bu sürecin devam etmesi gerektiğini ifade etti'' denildi.

Almanya ile görüşmede ne  konuşuldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, ikili münasebetlerin yanı sıra bölgesel ve küresel meseleler ele alındı ve bu alanlarda iş birliğinin artırılması gerekliliği vurgulandı. Rusya’da yaşanan son gelişmelerin ele alındığı görüşmede ayrıca İsveç’in NATO üyeliği konusu da gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç'in terörle mücadele mevzuatındaki değişiklik başta olmak üzere doğru yönde adımlar atmakla birlikte İsveç’te PKK/PYD/YPG yanlılarının serbestçe terörü öven gösteriler düzenlemeye, terör örgütlerine insan devşirmeye ve finans kaynağı teminine devam ettiklerini ve bu durumun da Türkiye açısından kabul edilemez olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)