Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İsrail çıkışı: Sabrımızı zorluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı programda “İsrail, ülkemiz topraklarını da içeren vaat edilmiş topraklar hezeyanıyla, nükleer silah kullanma tehditleriyle sabrımızı zorluyor” dedi.

GÜNDEM 10.11.2023, 12:55 Şeyda Gül
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İsrail çıkışı: Sabrımızı zorluyor

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen anma programına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Gazi Mustafa kemal Atatürk'ü ebediyete irtihalinin 85'inci yıldönümünde rahmetle yad eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1000 yıldır bu toprakların vatanımız olması için gözlerini kırpmadan canlarını ortaya koyan şehitlerimizin, gazilerimizin, kahramanlarımızın her birine Allah'tan rahmet diliyorum. Sınırlarımız içinde ve dışında görev başında olan güvenlik güçlerimizi rabbim muhafaza ve muzaffer etsin diyorum” ifadelerini kullandı.

İki asırda devlet yıkılıp devlet kurulmamıştır

Bu tür yıldönümleri aynı zamanda milletler için bir muhasebe vesilesi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin son 2 asrı anayasal zeminde yeni, kapsayıcı, halka dayanan, hakkaniyeti gözeten yönetim arayışıyla geçtiğini belirtti. Tanzimat'tan meşruiyete, oradan Cumhuriyete uzanan bu dönemde bir hayli sancılar yaşandı. Hiç şüphesiz bu sürecin en önemli dönüm noktası zaferle neticelenen Milli Mücadele'nin ardından Cumhuriyet rejimine geçilmesi olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dikkat ederseniz bu iki asırda devlet yıkılıp devlet kurulmadığını vurguladı. Sadece yönetim sistemiyle birlikte devletin adının değiştiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yoksa bizim sadece bu topraklardaki devlet varlığımız, Anadolu Selçuklu ile başlar ve kesintisiz olarak günümüze kadar gelir. Tarihin daha derinliklerinde yine bu coğrafyadaki varlığımıza dair bilimsel araştırmaları da ayrıca değerlendirmek gerekiyor. Elbette bu tabloya Sibirya'dan Hindistan'a, Doğu Avrupa'dan Kuzey Afrika'ya uzanan daha geniş bir coğrafyaya damgasını vurmuş, binlerce yıllık devlet birikimimizi de eklememiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Gazze halkına sonuna kadar destek vereceğiz

“Güney Asya'da deprem felaketi yaşayan Afganistanlı kardeşlerimize yardım treni, Gazzeli kardeşlerimize Mısır üzerinden yardım gönderme anlayışımız da aynıdır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sınır ötesindeki varlıklarımızın bu kutlu vizyonun farklı varlıkları olduğunu söyledi. Gazze'de bütün dünyanın gözü önünde bir felaket, bir facia, bir insanlık suçu yaşandığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, henüz doğmamış bebeklerden masum çocuklara, mazlum kadınlara kadar on binlerce insanın yitip giden canlarının hesabının elbette sorulacağını söyledi. Maşeri vicdanın sesinden de alınan güçle, Gazze halkının evlerini ve topraklarını terk etmeme iradesine sonuna kadar destek vereceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatanlarını, canlarını koruma mücadelesi veren Gazzeliler başta, tüm Filistin halkının can, mal güvenliği sağlanana kadar hakkı söylemekten vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

İsrail sabrımızı zorluyor

“İsrail, ülkemiz topraklarını da içeren vaat edilmiş topraklar hezeyanıyla, nükleer silah kullanma tehditleriyle sabrımızı zorluyor” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze katliamı ile meşruiyetleri tartışmalı hale getirdiğinin altını çizdi.

Enflasyonla mücadele

Olumsuzlukları kademe kademe ortadan kaldıracaklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, orta gelirli vatandaşların kayıplarını telafi etmenin boynunun borcu olduğunu söyledi.

Yeni Anayasa açıklaması

Darbecilerin milletten kopuk anayasasına mahkum edildiğimiz anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan onca değişikliğe rağmen güçler ayrılığı ve sorunların sürekli önümüze çıkıyor olmasının yeni anayasa talebinin haklılığının işareti olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni anayasa hayati bir konudur” dedi.

Yargıtay'ın AYM kararı

Yargı kurumlarının kararlarının da tartışılabilir olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de yüksek mahkemeler dahil hiçbir organın hiçbir kurumun layüse ve eleştirilemez olmadığını belirtti. Yargının iki kurumu arasındaki yetki tartışmasının çözüm yeri anayasadır, yasalar olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, ancak mevcut anayasamız ve yasalarımız, bu konuda yetersiz kalmakta olduğunu kaydetti. Devletin başı olarak, kurumlarımız arasındaki görüş ayrılığının bir anayasa ve sistem krizi haline dönüşmesinin önüne geçecek adımları süratle atacaklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tartışmada taraf değil hakem olduklarını vurguladı. Hem yüksek yargı kurumlarımızın temsilcileriyle hem yetkinliği herkesçe kabul edilen hukukçularımızla görüşerek, meseleye bir hal yolu muhakkak bulacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerekirse anayasa ve yasa değişiklikleri dahil tüm yöntemleri kullanarak, tekrar böyle bir tartışmanın ortaya çıkmaması için gerekenleri yapacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)