Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan destek: ‘İspanya örnek olmalı’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Madrid'de ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Gazze için ise adil ve kalıcı barışı sağlayacak, akan kanı durduracak, Filistin topraklarına huzur getirecek kararları olumlu değerlendireceklerini belirterek, “İspanya'nın Filistin Devletini tanıma kararı örnek olmalı” ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 13.06.2024, 16:56 Buse Önder
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan destek: ‘İspanya örnek olmalı’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madrid'de düzenlenen Türkiye-İspanya İş Forumu'nda yaptığı konuşmanın ardından İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile bir araya geldi. İki lider, ortak bir basın toplantısı düzenleyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Madrid'deki toplantıda konuşan Başbakan Pedro Sanchez, iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendirme kararlılığını vurguladı. Sanchez, Türkiye ile İspanya arasındaki işbirliğini 25 milyar euroya çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Türkiye'de faaliyet gösteren 700'den fazla İspanyol şirketin varlığına dikkat çeken Sanchez, iki ülkenin NATO çatısı altında uçaksavar bataryası bulundurduğunu da hatırlattı.

Sanchez, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkilerinde yapıcı bir rol üstlenmeye devam edeceklerini ifade ederek, göç ve stratejik konularda diyalogun yeniden başlaması için teklifler sunduklarını söyledi. Ayrıca İspanya'nın bu iletişimin gelişmesini teşvik ettiğini ve iki ülkenin barışa odaklı çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Gazze konusunda Türkiye ile aynı görüşü paylaştıklarını vurgulayan Sanchez, kalıcı bir ateşkes, insani yardım ve rehineler konusunda ortak bir duruş sergilediklerini ifade etti. İki devletli çözümün barış için acil bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Sanchez, Ukrayna ve Filistin'de barışı desteklediklerini belirtti.

Filistin'in tanınması ve İspanya'nın rolü

Sanchez, Filistin'in bir devlet olarak tanınmasının Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda onaylandığını ve bu konuda Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştüğünü açıkladı. Tüm Avrupa devletlerine Filistin'in tanınması için çağrıda bulunan Sanchez, başka bir çözüm olmadığını ve çatışmanın çözülmesi için gereken adımların atılmadığını belirtti.

Bu sorumluluğu üstlenmek gerektiğini söyleyen Sanchez, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı yönde hareket ettiklerini ifade etti.

‘Bir sonraki hedef 25 milyar Euro’

Pedro Sanchez'in ardından söz alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkileri kapsamlı ortaklık düzeyine yükselttiklerini ve bugünkü anlaşmalarla önemli adımlar attıklarını belirtti. Erdoğan, ikili ticaret hacminde 20 milyar Euro hedefini yakalamak üzere olduklarını ve bir sonraki hedefin 25 milyar Euro olduğunu söyledi. Daha fazla İspanyol yatırımcıyı Türkiye'de görmek istediklerini ifade eden Erdoğan, görüşmelerde Türkiye-AB ilişkilerinin de ele alındığını belirtti.

Erdoğan, İspanya'nın Türkiye'nin AB üyelik sürecine en önemli katkıyı veren dostlardan biri olduğunu vurguladı. Avrupa genelinde artan İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığını da görüştüklerini belirten Erdoğan, bu durumun endişe verici olduğunu söyledi. Gazze başta olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarının da gündemlerinde olduğunu belirten Erdoğan, İspanya'nın Filistin devletini tanıma kararının çok önemli olduğunu ve örnek teşkil etmesi gerektiğini ifade etti.

Gazze ve küresel barış

Gazze'ye desteklerini esirgemeyen İspanya halkına teşekkür eden Erdoğan, küresel vicdanın harekete geçmesinde Sanchez'in çok katkısı olduğunu belirtti. Kalıcı ateşkes ve insani yardımın temel öncelikleri olduğunu vurgulayan Erdoğan, adil ve kalıcı barışı sağlayacak adımların atılması gerektiğini ifade etti.

Erdoğan, basın mensuplarının sorusu üzerine İsrail'in Filistin'deki tutumunun kendisini bitirmeye doğru götürdüğünü söyledi. BM'nin İsrail'e baskı yapması gerektiğini belirten Erdoğan, dünyanın kaderinin beş ülkenin elinde olmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı. Bu beş ülkeden birinin sürekli İsrail'i desteklediğini ve bu durumun milyonlarca insanın ölümüne neden olduğunu ifade eden Erdoğan, dünya liderlerini daha aktif ve adil olmaya çağırdı.

Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala davaları

Bir İspanyol gazetecinin Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın dava süreçleriyle ilgili sorusunu yanıtlayan Erdoğan, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu ve kararları yargının verdiğini belirtti. Bu isimlerin terör eylemleri nedeniyle mahkum olduklarını ifade eden Erdoğan, hukuk neyi emrediyorsa yerine getireceklerini söyledi.

Erdoğan, Türkiye'de huzurun temini için atılan adımların devam edeceğini vurguladı.

Yorumlar (0)