Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri, ortak bildiri yayınladı

Türkiye ve Katar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti üzerine ortak bir bildiri yayınladı.

GÜNDEM 26.11.2019, 00:21
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri, ortak bildiri yayınladı

Türkiye ile Katar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti sırasında yapılan Yüksek Stratejik Komite Beşinci Toplantısı'nın bitmesiyle birlikte ortak bir bildiri yayınladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad El Thani'nin eş başkanlık yaptığı ve Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen Yüksek Stratejik Komite Beşinci Toplantısı'nda yayınlanan ortak bildiri, iki ülkenin Orta Doğu'da yaşanan anlaşmazlıklarda barışçıl bir çözüme yönelik ortak taahhütlerini açıkladı.

Kıbrıs için diyalog arzusu

İki liderin imzaladığı ortak bildiride Kıbrıs sorununun çözülmesi için iki Kıbrıs halkının siyasal eşitliğe ulaştırılması ve böylece yapıcı bir diyalog sayesinde çözümün yaratılması arzulandığı ifade ediliyor.

Filistin konusunda ortak irade vurgulandı

Filistin ve İsrail arasındaki gerginliğe de değinen bildiride iki lider "Filistin'in haklı davasına olan taahhütlerini yinelemiş ve başkenti Kudüs olmak üzere, 1967 sınırları temelinde bağımsız, egemen ve sınırdaş bir Filistin Devleti'nin kurulmasına yönelik desteklerini yinelemiştir. Taraflar, Filistinli sivillere karşı aşırı ve orantısız güç kullanmaya devam edilmesini, İsrail'in Kudüs'ün yasal statüsünü aşındırma amaçlı ardı arkası kesilmeyen girişimlerini, İsrail'in Filistin'deki yasa dışı yerleşimlerini genişletme faaliyetlerini ve İsrail makamlarınca Filistinlilerin mülklerinin yıkılarak el konulmasını şiddetle kınamışlardır" ifadelerini kullandı.

Terörle mücadelede birliktelik devam edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri; DEAŞ, FETÖ ve PKK/PYD/YPG'yi de içine alacak bir şekilde terörle mücadelede iş birliği kararını yeniden ifade etti ve Suriye krizinin çözümü için "Taraflar, Suriye'de süregiden ihtilafa hiçbir askeri çözüm getirilemeyeceğinin ve ihtilafın yalnızca, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 (2015) sayılı Kararı'na uygun bir şekilde müzakere edilmiş bir siyasi süreçle çözülebileceğinin altını çizmişlerdir. Bölgede sükûneti tesis etme ve güvenilir ve sürdürülebilir siyasi çözüme katkıda bulunmaya yönelik çabaları desteklemek üzere, uluslararası topluma çağrıda bulunmuşlardır. İki taraf da Anayasa Komitesi'nin bu amaç doğrultusunda kurulmasını memnuniyetle karşılamış ve desteklemişlerdir. Her iki taraf da terörle mücadele bahanesiyle bölgede yeni gerçeklikler yaratmaya yönelik tüm girişimleri reddetmiş ve komşu ülkelerin ulusal güvenliklerinin yanı sıra Suriye'nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü baltalamayı amaçlayan ayrılıkçı gündemlere karşı koyma konusundaki kararlılıklarını ifade etmişlerdir. Türk tarafı, bu bağlamda, Barış Pınarı Harekâtı'na verdiği destekten ötürü Katar Devleti'ne teşekkürlerini iletmiştir" ifadeleriyle fikirlerini beyan etti.

Bildiride Türkiye'de geçici olarak bulunan Suriyeli mültecilerin barındırılması konusundaki iş birliğine de değinildi ve Suriye vatandaşlarının ülkelerine gönüllü bir şekilde geri dönebilmeleri için uluslararası yollara başvurulacağı ifade edildi.

Katar Emiri, iki ülke arasındaki ortaklığın hedeflerine doğru ilerlemeye devam ettiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile buluşmanın kendisine her zaman büyük memnuniyet verdiğini aktardı.

Yorumlar (0)
15
hafif yağmur