Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sınırlarımızı güvenli hale getirmekte kararlıyız

Konya’daki toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadele faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulunarak, “Harekatlarla adım adım ülkemizi sınır ötesinden başlayarak her karışıyla güvenli hale getirmekte kararlıyız” dedi.

GÜNDEM 26.11.2022, 16:31 26.11.2022, 19:32
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sınırlarımızı güvenli hale getirmekte kararlıyız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya’da düzenlenen “ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikası, Büyükşehir Yatırımları ve Afşar Barajı ile Yapımı Tamamlanan Diğer Tesislerin Toplu Açılış Töreni”ne katılarak vatandaşlara hitap etti. Hayvanlara eziyet eden zanlılara ilişkin de açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Belediyemizin hayvan barınağında görevli 2 vicdansızın sebep olduğu görüntüleri ne yazık ki üzüntüyle takip ettik. Haklarında adli ve idari tahkikat başlatılan sorumlular tutuklanmıştır. Bir daha benzeri görüntülerin yaşanmaması için gereken tedbirler alınmıştır" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan satırbaşları şu şekilde:

Sınır güvenliği vurgusu

“Kahramanlar can verir yurdu yaşatmak için diyen şairin ifade ettiği gibi millet ve devletin bekası için canlarını feda eden tüm kahramanlarımızı şükranla yad ediyoruz. İnşallah bu harekatlarla adım adım ülkemizi sınırları ötesinden başlayarak her karışıyla güvenli hale getirmekte kararlıyız. Rabbim askerimiz, polisimiz ve jandarmamıza güç ve kuvvet versin. Ne diyor aşık; Tatlı dile güler yüze, doyulur mu, aşkınan bakınan göze doyulur mu? Garibim geldik gitmeye muhabbetimiz bitmeye yar ile sohbet etmeye doyulur mu? Evet, biz de milletimizle sohbet etmeye doyamıyoruz. Bir de bu muhabbet dar'ül mülk Konya'daysa hiç doyum olmuyor. Selçuklu'nun başkenti, Mevlana'nın gönül pınarı, sanayi, tarım, ticaret ve ilim irfanın şehri Konya'yı sevmeyenin kalbi kurur.”

“Gençlik yıllarımızdan beri bu şehirle yol yürümekten şeref duyuyoruz”

“Konyalı olmak demek illa elinde etli ekmek, ağzında Mevlana şekeriyle gezmek demek değildir. İnsan yaşadığı yere benzer diyen şairimizin işaret ettiği gibi bu şehrin insanları tarih ve medeniyetlerinin mirasıyla kendilerini her yerde belli eder. Konyalılara husumet besleyenler ya kendi köklerinden kopmuş mankurtlardır ya da başka kökleri sulayan riyakarlardır. Biz gençlik yıllarımızdan beri bu şehirle beraber yol yürümekten şeref duyuyoruz.”

“Türkiye Yüzyılı’nı birlikte inşa etmeye hazır mıyız?”

“Konya'dan öyle bir ses verin ki sadece Türkiye'den değil tüm bölgemizden, tüm dünyadan duyulsun. Konya Türkiye Yüzyılı'nı birlikte inşa etmeye hazır mıyız? 2023'te güvenli, huzurlu, müreffeh Türkiye'nin yolunu bir kez daha açmaya hazır mıyız? Evlatlarımıza bırakacağımız en değerli miras olan 2053 vizyonuna sahip çıkmaya hazır mıyız? 1000 yıllık vatanımız Anadolu'nun ve buradaki ilk devletimiz Anadolu Selçuklu'nun mirasını 2071 vizyonuyla tekrar zirveye çıkarmaya hazır mıyız? Türkiye düşmanlarının içeride onların maşalarının heveslerini bir kez daha kursaklarında bırakmaya hazır mıyız? Sizi tutana aşk olsun. Selçuklu'nun asil evlatlarına, bozkırdan yükselen bu abide şehrin insanlarına bu yakışır. Rabbim hepinizden razı olsun. Konya sadece geçmişiyle övünen değil aynı zamanda bitip tükenmez enerjiyle, kararlılıkla, çalışkanlıkla geleceğini de inşa eden bir şehirdir. Burada inşanın yeni tezahürlerini, eserlerini resmen hizmete açmak üzere sizlerle birlikteyiz. Laf değil iş üretiyoruz iş.”

“Aselsan'ın silah fabrikasını açıyoruz”

“Sanayinin şehri Konya'ya Aselsan öncülüğünde 470 milyon liralık yatırımla kurduğumuz dünya çapında üretim yapacak silah sistemleri fabrikasının açılışını buradan yapıyoruz. Uzaktan kumandalı silah olmak üzere her türlü çap ve kalibredeki silah üretimiyle ülkemize çok üstün özellikler kazandıran bir tesistir. Rabbim sizleri nazardan saklasın, korusun, kem gözlerden korusun. Konya ülkemizin ulaşım ağlarının önemli merkezleri arasında yer alıyor. Bugün 64 kilometreyi bulan yolu 1371 metrelik Eğiste Hadimi Viyadüğü tüneli, Çumra bağlantısıyla iftihar verici bir eser olan projenin açılışını yapıyoruz. Eğiste Hadimi viyadüğü yükseklikleri 42 ile 166 metre arasında değişen 8 adet orta ve 2 adet kenar ayakları ile kendi alanında ülkemizin en büyük köprüsüdür. Böylece İç Anadolu ile Akdeniz bölgeleri arasında yeni bir ticaret ve turizm kanalını daha ülkemize kazandırıyor. UAB tamamladığı yüksek hızlı tren garı ve çeşitli yol, kavşak projelerini de hizmete açıyoruz.”"1 milyar liralık yatırımla Konya Afşar Hadimi Barajı’nı açıyoruz"

“Konya Afşar Hadimi Barajı 127 metre yüksekliği ve 1 milyar liralık yatırımıyla ülkemiz tarımına büyük hizmet yapacak bir eserdir. Barajımız açılışla su toplamaya başlayacaktır. Su medeniyettir. 20 farklı noktada kentsel yenileme, dönüşüm ve restorasyon çalışmalarıyla şehrin mazisiyle bugünü ve geleceği arasındaki köprüler tahkim edilmiştir. Açılışını yapacağımız türbe önü çarşıları şehrin tarihi dokusuna uymayan yapıların yıkılıp projeye uygun şekilde yeniden inşasıyla 564 milyon liralık yatırımı buraya yaptık. Laf değil, icraat. Musluk açmıyoruz dikkat edin. Hani birileri musluk açıyor ya musluk değil. Çeşitli ilçelerimizde yapımı tamamlanan altyapı projelerinin açılışlarını da buradan gerçekleştiriyoruz.”

"2 vicdansızın sebep olduğu görüntüleri ne yazık ki üzüntüyle takip ettik"

“Bu konularda çok hassas olan belediyemizin hayvan barınağında görevli 2 vicdansızın sebep olduğu görüntüleri ne yazık ki üzüntüyle takip ettik. Haklarında adli ve idari tahkikat başlatılan sorumlular tutuklanmış, bir daha benzeri görüntülerin yaşanmaması için gereken tedbirler alınmıştır. Canlı ve cansız tüm varlıklar gibi hayvanlar da bize Allah'ın bir emanetidir. Onlardan istifade edeceğiz ama asla zulmetmeyeceğiz, eziyet etmeyeceğiz, kötü davranmayacağız. Kalkıp da hayvanlara zulmetme hakkına kim nerede olursa olsun sahip değildir. Hayvanların korunmasıyla ilgili en ileri yasal düzenlemeleri hayata geçirmiş olan yönetim olarak aksi davranışlara rıza gösteremeyiz. Bu konunun yakın takipçisi olacağımızdan kimse şüphe etmesin.”

“18,4 milyar liralık eser ve hizmetin açılışını gerçekleştiriyoruz”

“Bugün Konya’mızda 18,4 milyar liralık eser ve hizmetin açılışını gerçekleştirmiş oluyoruz. Kamil odur ki koya dünyada bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser. Gönül sultanlarımızın gösterdiği istikamette durmadan dinlenmeden çalışıyoruz, çalışacağız. Bugüne kadar Konya’mıza kazandırdığımız kamu yatırımı 80 milyar lira. Sizler de görüyorsunuz, etrafımız milletimizin zayıf düşmesini, ülkemizin tökezlemesini bekleyen sırtlanlarla dolu. 4 temel düsturu tekrarlıyoruz. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Kimse buradan taviz vermeyecek. Herhangi birine ya da tamamına kim gözünü dikerse dünyayı onların başına yıkmak boynumuzun borcudur. Türkiye Yüzyılı'nı bu anlayış üzerine inşa edeceğiz.”

Yorumlar (0)