Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO zirvesinde görüşeceği devlet liderlerini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Haziran'da düzenlenecek olan NATO Zirvesi'nde ABD Başkanı Biden ile ikili bir görüşme gerçekleştireceğini ve bu görüşmede Türkiye-ABD ilişkilerinin ele alınacağını açıkladı.

GÜNDEM 11.06.2021, 15:11 12.06.2021, 17:46 Ömer Aksan
Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO zirvesinde görüşeceği devlet liderlerini açıkladı

Üsküdar'da Şehriban Hatun Camii'nin açılışına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, törenin ardından gazetecilerin sorularına cevap verdi. 

“Macron, Boris Johnson ve Merkel ile de görüşeceğim”

14 Haziran’da yapılacak NATO Zirvesi’nde ABD-Türkiye ilişkileri hakkında ABD Başkanı Joe Biden ile görüşeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden’ın yanı sıra Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile de görüşeceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugünkü konuşmasından öne çıkanlar:

''NATO Zirvesi'nde neler yaptık ve neleri yapacağız, öncelikle bunlar gündemde olacak. NATO ülkeleri arasında Türkiye, ilk 5'te bulunan güçlü bir ülke. İkili görüşmeler de gerçekleştireceğiz.

ABD Başkanı Biden ile yapacağımız görüşmede ABD ve Türkiye ilişkilerini konuşacağız. Ayrıca İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Merkel ile de ayrı bir görüşmemiz olacak.

Macron ile Fransa ve Türkiye ilişkilerini konuşacağız. Ama ağırlıklı olarak Türkiye-Fransa ilişkilerinin olumsuz ve olumlu taraflarını görüşme imkanımız olacak.

Joe Biden ile yapılacak görüşmenin ardından Azerbaycan'a geçeceğiz.Şuşa’da İlham Aliyev kardeşimle buluşarak, iki ülke olarak bir sözleşmeye imza atacağız. Bu sözleşme, Azerbaycan ve Türkiye arasında çok kapsamlı bir sözleşme olacak.

Aşılamada ayrıca şu an 32 milyonu yakaladık. Bir yandan da aşılarımız gelmeye devam ediyor. Hızlı bir turizm ve turist atağı başlayacak inşallah.”

Yorumlar (0)
15
az bulutlu