Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanya'da: Türkiye cazibe merkezi

Bugün İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya ile iyi ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Muazzam potansiyelimiz bizlere daha da ileri gitme motivasyonu veriyor” dedi.

GÜNDEM 13.06.2024, 14:10 13.06.2024, 14:23 Şeyda Gül
Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanya'da: Türkiye cazibe merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya'da diplomatik temaslarını sürdürüyor.  Bugün Moncloa Sarayı'dan resmi törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile ikili ve heyetler arası görüşmeye katıldı. Anlaşmaların imza töreninin ardından Sanchez ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ekonomik ve siyasi meydan okumalar karşısında işbirliğimiz hayati önem taşıyor. İlişkilerimizi daha da geliştirmek niyetindeyiz. Muazzam potansiyelimiz bizlere daha da ileri gitme motivasyonu veriyor” ifadelerini kullandı.

Sizi cazibe merkezi Türkiye’ye davet ediyoruz

İkili ticari hacminin 19 milyar dolara ulaştığının bilgisini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, böylelikle 20 milyar dolarlık hedefe ulaştıklarını söyledi. Daha da ileri gideceklerine inandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya'nın Türkiye'deki yatırımlarda 6. sırada olması da bunun bir sonucu olduğunu belirtti. Daha fazla şirketi ülkemize davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim şirketlerimizin de önemli yatırımları İspanya'da bulunmaktadır. Barcelona'daki stadyum bunun en büyük örneklerindendir. İmkan verilmesi halinde daha da fazla yatırım yapılabilir” dedi.

İşbirliği zeminini güçlendireceğiz

İspanya'dan çok daha fazla yatırımcıyı bölgenin cazibe merkezi olan Türkiye'ye davet ettiğini bir kez daha yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ticarette rekabet algısından sıyrılarak işbirliğini ön plana çıkaran yaklaşım yer alması gerektiğini vurguladı. Bu anlayış kalıcı iyi ilişkileri tesis edeceğini kaydede Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün imzalanacak anlaşmalarla işbirliği zeminini güçlendireceğiz” şeklinde konuştu.

Masumlar silahların hedefi oldu

Gazze'de 16 bini çocuk olmak üzere 37 binin üstünde insanın göz göre göre katledildiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kiliseler, camiiler, okullar, hastaneler vurulduğunu söyledi. Masumların silahların hedefi olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, vicdan sahibi hiçbir ülkenin böyle bir tabloyu kabullenmesinin mümkün olmadığını aktardı. “Sayın Sanchez'in takındığı tavrı şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği'ne yönelik samimi adımların salt kendi çıkarını düşünen bir takım üyelerin engellemeleri nedeniyle karşılık bulamadığının bilgisini verdi. AP seçimlerinin ortaya çıkardığı tablo ve endişeyle izlenen aşırı sağın yükselişi bu durumu körükleyeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Katı vize uygulamaları, gümrük birliği anlaşmasının yenilenememesi durumları da mevcut. İspanya'nın bize verdiği samimi desteğe müteşekkirim. Bu olumlu adımların artarak devam edeceğin inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanya Kralı ile bir araya gelmişti

Dün İspanya Kralı 6. Felipe ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Madrid'de gerçekleşen görüşmede Türkiye ve İspanya ilişkilerine değinmişti. İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği katliamlar, bölgesel ve küresel gelişmeler ele alındığı görüşmede, Türkiye ile İspanya arasındaki ilişkilerin gelişerek daha da derinleşeceğine inandığını ifade edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile İspanya arasındaki ticaret hacminin genişletilmesinden savunma sanayi alanında işbirliğine kadar her alanda atılacak adımların iki ülkeye de kazandıracağının altını çizmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Kral Felipe'yi en kısa sürede mutlaka Türkiye'ye beklediğini ifade etmişti.

Yorumlar (0)