Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kurban Bayramı mesajı : Yumuşama, Ekonomi, Gazze

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı mesajında, "Siyasette oluşan yumuşama ikliminin, milletimizin tekrar kucaklaşmasına katkı sağladığını memnuniyetle müşahede ediyoruz" dedi. 4 yıllık icraat döneminin bulunduğunu hatırlatan Erdoğan "Aşımıza, işimize, ekmeğimize ortak olan enflasyon canavarından kurtulma sürecine girdik. Ekonomi programımız üretim, istihdam ve ihracat tarafında meyvelerini veriyor. Enflasyonda yılın 2. yarısından itibaren inşallah güzel neticeler alacağız" dedi

GÜNDEM 15.06.2024, 11:15 15.06.2024, 12:17 Hanife
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kurban Bayramı mesajı : Yumuşama, Ekonomi, Gazze

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı mesajında siyasette yumuşuma, Gazze ve ekonomiye ilişkin mesajlar verdi.

"Aziz milletim, Sevgili kardeşlerim, Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Vasıl olduğumuz Kurban Bayramınızı gönülden tebrik ediyorum." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu mübarek günlerin Türkiye'ye, İslam âlemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesi dileğinde bulundu.

Erdoğan, "Cenab-ı Allah kestiğimiz kurbanları, yaptığımız ibadetleri katında kabul ve makbul eylesin. Tüm milletimizin, Ümmet-i Muhammed’in daha nice bayramlara, sağlıkla, huzurla, mutlulukla erişmesini temenni ediyorum." dedi.

Gazze Mesajı

Mesajında Gazze'ye de değinen Erdoğan, "Özellikle Gazze’de, soykırımcı İsrail’in mezalimi altında bayramı idrak eden kardeşlerimin Kurban Bayramı’nı yürekten tebrik ediyor; acı çeken, zulme ve her gün katliama uğrayan kardeşlerimizin de bir an önce huzura, güven ve istikrar ortamına kavuşmasını diliyorum." ifadelerine yer verdi.

İsrail’in, 7 Ekim’den beri Gazze’de ve işgal edilmiş Filistin topraklarında yürüttüğü soykırım politikası karşısında dik duruşu sürdürdüklerini söyleyen Erdoğan, Türkiye'den Gazze’ye gönderilen insani yardımların miktarının 55 bin tonu aştığını belirtti.

Türkiye- İsrail arasındaki tüm ticari işlemleri durdurduklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Adalet Divanı’ndaki soykırım davasına müdahil olma kararı aldıklarını da hatırlatarak şu ifadelere yer verdi:

"Filistin devletinin tanınması için en yoğun çaba harcayan ülkelerdeniz.

Siyonist şebekenin tüm baskısına rağmen, her platformda hakkı, adaleti ve barışı savunuyor, doğruları cesaretle haykırmaktan çekinmiyoruz.

Çocuk katili İsrail’in ve destekçilerinin tüm barbarlıklarına rağmen zafer inşallah Filistin halkının olacaktır.

Bu zorlu mücadelelerde en büyük kuvvet ve ilham kaynağımız; milletimizin duası, desteği, birliği, beraberliği ve kendi arasındaki kardeşlik ruhudur."

Yumuşa Dönemi Mesajı

Bayramların; 'birlik, beraberlik, dayanışma ve kardeşlik duygularının en üst seviyede yaşandığı' özel günler oladuğunu belirten Erdoğan, "Bayramlar; yetimlerin, öksüzlerin garip-gurebanın hatırlandığı, akrabalık ve komşuluk münasebetlerinin sıklaştığı, millet olarak birbirimize daha sıkı kenetlendiğimiz özel günlerdir."dedi.

Koronavirüs salgının komşuluk, akrabalık ve dostluk ilişkilerine mesafa girmesine neden olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bayramlar vasıtasıyla bu mesafeleri kapatıyor, sıla-i rahimi daha çok hatırlıyoruz. Atalarımız “gözden ırak olan gönülden de ırak olur” demişlerdir." dedi

"Millet olarak her zamankinden daha fazla gönül birliğine, kalp birliğine, dayanışmaya ihtiyacımız olan günlerden geçiyoruz." diyen Erdoğan yumuşama süreci hakkında, "Siyasette oluşan yumuşama ikliminin milletimizin tekrar kucaklaşmasına katkı sağladığını memnuniyetle müşahede ediyoruz. İnşallah hep birlikte gönül gönüle vererek, bu bayramı tam anlamıyla bir kardeşlik şölenine dönüştüreceğimize inanıyorum." ifadelerine yer verdi.

Enflasyon Mesajı

“Aziz Milletim…Geride bıraktığımız 1 yıl içerisinde üst üste üç seçim yaşadık. Bu seçimlerin hepsinden de demokrasimiz güçlenerek çıktı.” Diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümet olarak önlerinde 4 yıllık icraat dönemi olduğunu ve dünyada yüksek seyreden enflasyonun “halen endişe kaynağı olmaya” devam ettiğini belirterek, “Aşımıza, işimize, ekmeğimize ortak olan enflasyon canavarından kurtulma sürecine girdik. Ekonomi programımız üretim, istihdam ve ihracat tarafında meyvelerini veriyor.” dedi.

Erdoğan, enflasyonda yılın ikinci yarısından itibaren daha güzel neticeler alacaklarını söyleyip, “Biz, çiftçisinden memuruna, beyaz yakalısından işçisine kadar bu milletin refahını yükselten, gelişmiş ülkeler seviyesine getiren bir iktidarız. Salgın, savaşlar, küresel krizler gibi sebeplerle tekrar nükseden enflasyon sorununu, geçmişte olduğu gibi tek haneli rakamlara mutlaka indireceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Terörle Mücadele

Terörle mücadele konusuna da değinen Erdoğan, elde edilen “tarihi kazanımlar”dan taviz vermenin asla söz konusu olamadığını belirterek, “40 yıldır milletimizin kanını ve kaynaklarını sülük gibi emen bölücü terör belasına son verinceye kadar operasyonlarımızı devam ettireceğiz.Millet olarak birbirimize ne kadar sıkı sarılırsak, sorunların üstesinden o derece kolay gelir, mücadelemizi o derece başarılı veririz.” dedi.

Bu kapsamda Kurban Bayramı vasıtasıyla yeniden tazelenen kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma şuurunun ayrıca önemli olduğunu belirterek, “Bu bayramda yine büyüklerimizin ellerinden, küçüklerimizin gözlerinden öpecek; eşimizin, dostumuzun, komşumuzun kapısını çalacak, dargınsak barışacak inşallah ezeli ve ebedi kardeşliğimizi daha da perçinleyeceğiz.” şeklinde kaydetti.

Hacca gidenleri de unutmayan Erdoğan, “Hac farizasını yerine getiren kardeşlerimin, Allah, ibadetlerini kabul etsin; Kabe’de, Arafat’ta, Müzdelife’de yaptıkları duaları katında makbul eylesin diyorum.” dedi.

Erdoğan son olarak yola çıkacak sürücülere de; trafik kurallarına uymalarını, yola asla yorgun çıkmamalarını ve varacakları yere yaklaştıkça dikkatlerini daha da artırmaları konusunda tavsiyeler vererek sözlerini şöyle sonlandı:

“Kurban Bayramının kalplerimize huzur, ülkemize esenlik, Filistin ve Sudan başta olmak üzere gönül coğrafyamıza barış getirmesi diliyorum. Bayramınız mübarek olsun."

Yorumlar (0)