Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD yolunda kritik mesaj: Türkiye, NATO'nun bel kemiği

Türkiye’nin NATO'nun misyonlarına ve harekatlarına en fazla katkı sağlayan ilk 5 müttefikten biri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “NATO'nun bel kemiği olan ülkeler arasında yer alıyoruz” şeklinde konuştu.

GÜNDEM 09.07.2024, 10:21 Şeyda Gül
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD yolunda kritik mesaj: Türkiye, NATO'nun bel kemiği

NATO zirvesi için ABD'ye giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esenboğa Havalimanında önemli açıklamalarda bulundu.  “Zirveden beklentimiz milli güvenlik hassasiyetleri gözeten ittifakı gözeten neticelerin elde edilmesi” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayideki engellerin kaldırılmasının mühim olduğunu söyledi. Görüşmelerde dünyada artan terör tehlikesine dikkat çekeceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO'nun gayretlerinin artırılmasının gerektiğinin altını çizdi. Ukrayna'da NATO'nun savaşın tarafı haline getirilmemesi için ilkeli duruşu sürdürdüklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Silahların konuştuğu her gün bizim ne kadar isabetli bir yerde durduğumuzu göstermekte” dedi.

“NATO Liderler Zirvesi'nden beklentiniz nedir?

“NATO Liderler Zirvesi'nden beklentiniz nedir” sorusuna yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO'nun ilk beş ülkesinden bir tanesi olduğumuzu ifade etti. Mali destek ve NATO'ya güç katma noktasında söylediği kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO'nun bel kemiği olan ülkeler arasında yer aldıklarının altını çizdi. NATO üyesi ülkelerinin hepsinin Türkiye'ye bakışı da böyle olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan sonra da bu gücümüzü artırarak devam ettirmek istediklerini belirtti. Yeni genel sekreter olarak Rutte'nin gelişinde Türkiye'nin rolü üst düzeyde olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Göreve başlamadan Türkiye'ye ziyaret edeceğini söylemişti. Stoltenberg ile çok samimi bir havada sürdürdüysek Rutte ile de aynı şekilde olacağından eminim” yanıtını verdi.

Türkiye'nin terörle mücadelesinde gerekli desteği aldığını düşünüyor musunuz?

Türkiye’nin terörle mücadelesine gerekli desteği alıp almadığı konusunda ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda bunları aşmanın gayreti içerisindeyiz, özellikle NATO ile İsrail Filistin noktasında istediğimizi alabilmiş değiliz. Burada Dışişleri ve Milli Savunma Bakanımızın görüşmeleri var. Kendilerini uyaracağız” şeklinde konuştu.

Gazze'de kalıcı ateşkes için Katar görüşmeleri devam ediyor. Son durum nedir?

Doha'da Gazze’de için kalıcı ateşkes sürecini takip ettiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz sabırla süreci takip ediyoruz. İnşallah kısa zamanda buradan beklediğimiz neticeyi alırız” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)