Covid-19 ile ilgili 3 kişi tutuklandı

Türkiye'deki başsavcılıklar tarafından 372 kişi hakkında Covid-19 ile ilgili adli işlem yapıldı. 3 kişi tutuklandı, 3 kişi hakkında iddianame hazırlandı.

GÜNDEM 28.03.2020, 12:05 28.03.2020, 12:44
Covid-19 ile ilgili 3 kişi tutuklandı

Başsavcılıklar tarafından, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ve bu salgınla mücadele ile ilgili manipülatif paylaşım, rencide edici davranış, karantinaya uymama, stokçuluk gerekçeleriyle 372 kişi hakkında adli işlem yapıldı.

Soruşturmalar kapsamında işlem yapılan kişilerden 3'ü tutuklandı, 3'ü hakkında iddianame düzenlendi, 21'i hakkında adli kontrole hükmedildi.

Türkiye'deki savcılar harekete geçti

Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından son iki haftada Türkiye genelinde Covid-19 (yeni tip koronavirüs) önlemleri kapsamında "manipülatif haber ve paylaşım, 65 yaş üstü vatandaşları rencide edici davranış, karantina önlemlerine aykırı davranma, stokçuluk, sahte veya kaçak dezenfektan ile kaçak maske üretim ve satışı" gerekçeleriyle 372 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

Covid-19 (yeni tip koronavirüs) önlemleri dahilinde özellikle sosyal medyada yer alan manipülatif haber ve paylaşımlar dolayısıyla harekete geçen başsavcılıklar, 314 kişi hakkında yasal işlem yaptı. Bu kişilerden biri tutuklandı.

65 yaş üstü vatandaşlara kötü muamele

Sokağa çıkmaları sınırlandırılan 65 yaş ve üstü vatandaşlara yönelik rencide edici davranışlarda bulunanları da takibe alan Türkiye'deki savcılıklar, bu sebeple de 7 kişi hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmalar sonrasında bir kişi hakkında adli kontrol kararı verilirken 6 şüphelinin serbest bırakıldı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında karantina koşullarına uymayanlarla ilgili de TCK'nın (Türk Ceza Kanunu) ilgili hükümleri çerçevesinde yapılan soruşturmalarda 9 kişi hakkında adli işlem yapıldı.

Stokçular ve kaçakçılar

Savcılıklar, yeni tip koronavirüs (Covid-19) sebebiyle stokçuluk yapan, sahte veya kaçak dezenfektan üreten, kaçak maske satan 42 kişiyle ilgili de soruşturma başlattı. Bu kişilerden 2'si tutuklanırken, 3'ü hakkında adli kontrole hükmedildi.

Ankara'da 31, İstanbul'da 18 kişiye işlem

Ankara'da bu konular (manipülatif haber ve paylaşım, 65 yaş üstü vatandaşları rencide edici davranış, karantina önlemlerine aykırı davranma, stokçuluk, sahte veya kaçak dezenfektan ile kaçak maske üretim ve satışı) sebebiyle işlem yapılan sayısı 31, İstanbul'da ise 18 oldu. İstanbul'da adli kontrol şartıyla serbest bırakılan iki şüpheli hakkında ise dava açıldı.

Böylece, başsavcılıkların Türkiye genelinde 372 kişiye yönelik yürüttüğü soruşturmalarla "karantina şartlarına uymama, rencide davranış, manipülatif haber ve paylaşım, stokçuluk, kaçak maske ile dezenfektan üretimi ve satışı" gibi gerekçelerden dolayı 3 kişi tutuklandı, 3 şüpheli hakkında iddianame düzenlendi, 21 kişi hakkında adli kontrole hükmedildi. Diğer şüphelilerin bir kısmı serbest bırakıldı, diğerleri hakkında çeşitli kararlar verildi.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu