Cizre Belediyesi'ne kayyum atandı

HDP’li Cizre Belediyesi Başkanı Mehmet Zırığ, terör soruşturması kapsamında görevden alındı.

GÜNDEM 29.10.2019, 08:50 29.10.2019, 09:42
Cizre Belediyesi'ne kayyum atandı

Hakkında başlatılan terör soruşturması devam eden HDP’li Mehmet Zırığ, Şırnak Cizre İlçe Belediye Başkanlığı görevinden alındı. Mehmet Zırığ’ın yerine Kaymakam Davut Sinanoğlu kayyum olarak atandı.

Terör soruşturması kapsamında görevden uzaklaştırılan HDP'li Cizre Belediye Belediye Başkanı Mehmet Zırığ'ın yerine Kaymakam Davut Sinanoğlu, "belediye başkan vekili" olarak atandı.

Şırnak Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Cizre Belediye Belediye Başkanı Zırığ hakkında "suçu ve suçluyu övme", "terör örgütü propagandası yapma" suçlarından başlatılan soruşturmanın devam ettiği, Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesinin kovuşturma dosyası kapsamında "terör örgütüne üye olma" suçundan Türk Ceza Kanunu'nun 314/2 maddesi gereğince 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılandığı belirtildi.

Mehmet Zırığ'ın, devam eden bahse konu adli işlem süreçleri göz önünde bulundurularak Anayasa'nın 127. maddesi ve 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 47. maddesine istinaden İçişleri Bakanlığı tarafından geçici tedbir olarak görevinden uzaklaştırıldığı belirtilen açıklamada, Belediye Kanunu'nun 45. ve 46. maddeleri kapsamında Cizre Kaymakamı Davut Sinanoğlu'nun "Cizre Belediye Başkan Vekili" olarak görevlendirildiği vurgulandı.

Yorumlar (0)
25
açık